Mikrohistoria – mikrohistorie, czyli czym jest Joyce wobec wątrobianki ujka Antka?

Fragment wystawy "Z życia ludu śląskiego w XIX-XX wieku", fot. Witalis SzołtysByć może o miejscu, w którym żyjemy, zadecydował przypadek. Jest to jednak nasze miejsce na ziemi, miejsce, w które wrastamy od momentu urodzin, tworząc własną mikrohistorię. Czy ta prywatna historia ma wpływ na mikrohistorię regionu?

Na poprzednim wykładzie cyklu Mit – pamięć – tożsamość Magdalena Pospieszałowska podjęła kwestie pamięci jako czynnika, który zakorzenia nas w danym miejscu i czasie oraz pamięci jako gwaranta ciągłości pewnej indywidualnej historii – mojej i mojej rodziny.

Spotkanie, na które zapraszamy 19 listopada, oscylować będzie wokół tematyki pamięci jako sposobu oswajania rzeczywistości. Przywołane zostaną wybrane śląskie mikrohistorie, które w swoich elementach wspólnych składają się na mikrohistorię regionu. Poruszone zostaną kwestie tego, jak wspólnota doświadczeń składa się na specyfikę Górnego Śląska oraz w jaki sposób Wielka Historia dotykała Ślązaków i wpływała na ich historie prywatne.

W dalszym ciągu pozostaniemy w kręgu śląskiej literatury, ponieważ właśnie w „literaturze małych ojczyzn” można znaleźć nie tylko pamięć zawartą w mikrohistoriach charakterystycznych dla naszego regionu, ale także podejmowane przez autorów próby zrozumienia i interpretacji naszej teraźniejszości na podstawie tego, co wspólne i przeszłe.

Data: 19 listopada 2016 (sobota), godz. 16.00
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Magdalena Pospieszałowska
Wstęp wolny