Za nami gala finałowa konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”! [FOTO]

Za nami już 14. edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego na opis dzieła malarskiego, organizowanego corocznie przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Nazwiska laureatów poznaliśmy 19 marca, ale gala finałowa konkursu, połączona z uroczystym wręczeniem nagród, odbyła się 13 kwietnia 2018 roku o godz. 12.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, w gruntownie odrestaurowanej i zmodernizowanej przestrzeni wystawy stałej „Galeria Malarstwa Polskiego”.

W tym roku młodzież opisywała dzieło Zbigniewa Pronaszki „Szachista” – obraz ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, który można oglądać na wystawie stałej „Galeria Malarstwa Polskiego”. Na tegoroczną edycję nadesłano 239 prac z całej Polski – nie tylko z dużych miast, ale i mniejszych ośrodków. Oceny i wyboru najlepszych dokonało jury w składzie: Iwona Mohl – Zastępca Dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, przewodnicząca jury, dr hab. Anna Gomóła – wykładowca Zakładu Teorii i Historii Kultury w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W tegorocznej edycji konkursu została wprowadzona nowość polegająca na zmianie kategorii, w jakich były oceniane zgłoszone prace – jury poddało je oglądowi już nie ze względu na kryterium wiekowe, ale na różnorodność punktów widzenia, stąd Kategoria Literacka i Kategoria Formalna.

„To, co nas najbardziej cieszy, to fakt, że do konkursu co roku przystępuje tak wielu młodych ludzi. Czternasta edycja była pod tym względem rekordowa, a poziom prac był naprawdę wysoki. Poza głównym werdyktem pozostało bardzo dużo ciekawych spojrzeń na obraz Zbigniewa Pronaszki – my, jurorzy, mieliśmy możliwość wyróżnienia tylko 6 prac z każdej kategorii” – podsumowywała tegoroczną edycję konkursu jego pomysłodawczyni Anna Rak, kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego.

W tym roku nadesłano najwięcej opowiadań. Jest to trudniejsza forma opisania dzieła sztuki: poza poprawną analizą obrazu uczestnik musi wykazać się również dużą dojrzałością i umiejętnością konstruowania fabuły na podstawie faktów biograficznych. Te prace oceniane były przede wszystkim w kategorii literackiej – obraz traktowany był w tym przypadku bardziej jako inspiracja. W tej kategorii bezkonkurencyjna okazała się praca Oliwii Rakoczy z Krakowa.

„Oliwia zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z tak dobrze skonstruowanym i przemyślanym dramatem, który w pełni oddaje problematykę twórczości Zbigniewa Pronaszki. Z przyjemnością oddajemy statuetkę «Gęsie Pióro» autorce tak oryginalnej pracy” – mówiła Anna Rak.

W przypadku prac ocenianych pod kątem formalnym nacisk kładziono na samą analizę wszystkich elementów malarskich, umiejętność widzenia i rozumienia dzieła sztuki. W tym wypadku najlepsza okazała się uczennica Gimnazjum w Lublinie – Maja Zdunek – i to właśnie do niej trafiła statuetka „Gęsie Pióro”.

Statuetki „Gęsie Pióro” oraz nagrody wręczyli: Dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu Leszek Jodliński oraz w imieniu Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli – Aneta Latacz, Zastępca Prezydenta Miasta Bytomia. Leszek Jodliński, zwracając się do laureatów zauważył, że „to moment wyjątkowy i niepowtarzalny, który być może zadecyduje, jaką ścieżkę obrać w dorosłym życiu”.

Zgodnie z tradycją konkursu, galę uświetniła projekcja filmu, którego scenariusz został stworzony na podstawie opowiadania jednego z laureatów. Tym razem film powstał na motywach opowiadania „Poszukiwanie” autorstwa Wiktorii Goślińskiej ze Społecznego Gimnazjum nr 4 STO w Poznaniu (zachęcamy do obejrzenia filmu tu). Podsumowaniem tegorocznej edycji konkursu jest również publikacja zawierającą wszystkie nagrodzone prace.

Jurorzy i organizatorzy konkursu pragną w szczególny sposób podziękować wszystkim uczestnikom konkursu. Niektórzy z nich, jak wyróżniona w Kategorii Literackiej Marta Ukleja z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Katowicach, przyznają, że „napisanie literackiego opisu dzieła malarskiego było najtrudniejszym zadaniem w życiu”.

Składamy również podziękowania nauczycielom, którzy zachęcili młodzież do odkrywania tajemnic, ukrytych w obrazie. Tak, pytana o konkurs i swoją wyróżnioną uczennicę, mówi Aleksandra Franke, nauczyciel języka polskiego w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Katowicach: „Szukam wyzwań literackich dla uczniów i uczennic, piszących opowiadania. Ucząc języka polskiego w szkole muzycznej, staram się także, żeby następowała integracja sztuk: muzyki, literatury i malarstwa, bo przecież sztuka ma niejedno oblicze.”


Poniżej lista nagrodzonych i wyróżnionych:

W Kategorii Literackiej przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejscenagroda „Gęsie Pióro” – Oliwia Rakoczy (I Liceum Ogólnokształcące w Krakowie),
II miejsce – Aleksandra Błotny (Stołeczne Gimnazjum nr 4 STO w Poznaniu),
III miejsce – Gabriela Polasińska (Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu),
Wyróżnienia: Marta Ukleja (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Katowicach) i Pio Scelina (Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie).
Ze względu na wysoki poziom prac w tej kategorii przyznano dodatkowo wyróżnienie honorowe Anicie Róg (II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu).

W Kategorii Formalnej przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce, nagroda „Gęsie Pióro” – Maja Zdunek (Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie),
II miejsce Wiktoria Goślińska (Społeczne Gimnazjum nr 4 STO w Poznaniu),
III miejsce – Daniela John (Szkoła Podstawowa w Rydzynie),
WyróżnieniaMaria Bek (Gimnazjum nr 113 w Warszawie) i Miriam Koper (I Liceum Ogólnokształcące w Jeleniej Górze).
Ze względu na wysoki poziom prac w tej kategorii przyznano dodatkowo wyróżnienie honorowe Klaudii Gańczak (II Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy 🙂

 

więcej o wystawie stałej „Galeria Malarstwa Polskiego”

album „Galeria Malarstwa Polskiego” towarzyszący wystawie stałej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu