Otwarcie wystawy „Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica” [FOTO]

W środę, 4 kwietnia 2018 roku otwarta została wystawa „Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica”. Ukazuje ona twórczość wybitnego artystycznego duetu Leniców – ojca Alfreda i syna Jana. Alfred Lenica to jeden z najważniejszych polskich przedstawicieli malarstwa abstrakcyjnego inspirowanego informelem. To także twórca pierwszego polskiego obrazu taszystowskiego. Mimo że z wykształcenia był muzykiem, na stałe wpisał się w kanon malarstwa polskiego drugiej połowy XX wieku. Jan Lenica zaś był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu (jest też autorem tego określenia) i twórcą awangardowych filmów animowanych, które przyniosły artyście międzynarodowe uznanie.

Tytuł wystawy w bezpośredni sposób odnosi się do słów Alfreda Lenicy: „Rysunek, linia jest architekturą; farba, kolor – muzyką obrazu”. Muzyczne konotacje stanowiły wspólny mianownik twórczości obu artystów – mimo że tworzyli w skrajnie odmiennych stylach. To właśnie głębokie zamiłowanie do muzyki doprowadziło Jana Lenicę do słynnego stwierdzenia, iż „plakat musi śpiewać”.

Wystawa z pewnością zainteresuje miłośników nie tylko sztuki nowoczesnej, ale także muzyki, teatru czy filmu, ze względu na wielowymiarowość twórczości prezentowanych artystów, zwłaszcza że została wzbogacona o program wydarzeń towarzyszących, jak pokazy filmowe z komentarzem ekspertów – badaczy twórczości Leniców.

 

czas trwania: 4 kwietnia–8 lipca 2018
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kurator: Helena Kisielewska

 

katalog towarzyszący wystawie czasowej „Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica”

więcej o wystawie czasowej „Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica”