Marcowe momenty muzyczne wybrzmiały na festiwalu śląskiej kultury „Ślōnski szwōng” [FOTO]

Za nami pierwszy koncert w ramach festiwalu śląskiej kultury „Ślōnski szwōng”. 18 marca 2018 roku, w niedzielne popołudnie, w Sali im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego wybrzmiała niestandardowa mieszanka doborowej muzyki klasycznej z autorskimi utworami jazzowymi w dobrze przyswajalnych brzmieniach. „Marcowe momenty muzyczne” to jedyny taki koncert w niepowtarzalnym składzie. Piotr Pospieszałowski, chór De Profundis pod dyrekcją Haliny Unger oraz Family Vocals/Szymon Niechcioł Jazz Group, wraz z solistkami: Aleksandrą Skuzą i Teresą Unger wykonali utwory kojarzone z okresem Wielkiego Postu (również niektóre wybrane z koncertów „Pasja” czy „Psalmy”). Każdy ze słuchaczy, niezależnie od wieku, upodobań i przekonań, znalazł swoją nutę i być może przekonał się do bardziej odmiennych interpretacji klasycznego repertuaru.

Festiwal „Ślōnski szwōng” to całkowicie nowy projekt Muzeum Górnośląskiego – pierwsze tego rodzaju zakrojone na tak szeroką skalę przedsięwzięcie, będące swoistym świętem Górnego Śląska, mającym na celu zapoznanie szerszego grona odbiorców z barwną, ale i w ostatnim czasie coraz modniejszą kulturą i tradycją regionu, zarówno w warstwie etnograficznej, wizualnej, jak i muzycznej. Tytułowy „szwōng” to rozbieg i działanie z impetem, rozmachem. Przez cały miesiąc od 14 marca do 10 kwietnia 2018 roku w Muzeum Górnośląskim wskazujemy na ciekawe, nowe i gryfne inicjatywy w naszym otoczeniu. „Ślōnski szwōng” jest okazją do uczestniczenia w koncertach, wystawach, licznych warsztatach i zabawach rodzinnych. Składają się nań cztery tygodnie tematyczne: „Kwolby i uciechy”, „Bajtlowisko”, „Nabożny” i „Szykowny”, którym zakończymy ten wyjątkowy festiwal etnomuzealny.

więcej o festiwalu Ślōnski szwōng