Znamy już laureatów konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”!

Znamy już werdykt jury XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”. W tym roku młodzież opisywała dzieło Zbigniewa Pronaszki „Szachista”. Na tegoroczną edycję nadesłano 239 prac z całej Polski – nie tylko z dużych miast, ale i mniejszych ośrodków. Oceny i wyboru najlepszych dokonało jury w składzie: Iwona Mohl – Zastępca Dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, przewodnicząca jury, dr hab. Anna Gomóła – wykładowca Zakładu Teorii i Historii Kultury w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W tegorocznej edycja konkursu została wprowadzona nowość polegająca na zmianie kategorii, w jakich były oceniane zgłoszone prace – już nie ze względu na kryterium wiekowe, ale na różnorodność punktów widzenia, stąd Kategoria Literacka i Kategoria Formalna.

„To, co nas najbardziej cieszy, to fakt, że do konkursu co roku przystępuje tak wielu młodych ludzi. Czternasta edycja była pod tym względem rekordowa, a poziom prac był naprawdę wysoki. Poza głównym werdyktem pozostało bardzo dużo ciekawych spojrzeń na obraz Zbigniewa Pronaszki – my, jurorzy, mieliśmy możliwość wyróżnienia tylko 6 prac z każdej kategorii” – mówi Anna Rak, kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego i pomysłodawczyni konkursu.

W tym roku nadesłano najwięcej opowiadań. Jest to trudniejsza forma opisania dzieła sztuki: poza poprawną analizą obrazu uczestnik musi wykazać się również dużą dojrzałością i umiejętnością konstruowania fabuły na podstawie faktów biograficznych. Te prace oceniane były przede wszystkim w kategorii literackiej – obraz traktowany był w tym przypadku bardziej jako inspiracja. W tej kategorii bezkonkurencyjna okazała się praca Oliwii Rakoczy z Krakowa.

„Oliwia zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z tak dobrze skonstruowanym i przemyślanym dramatem, który w pełni oddaje problematykę twórczości Zbigniewa Pronaszki. Z przyjemnością oddamy statuetkę «Gęsie Pióro» autorce tak oryginalnej pracy” – podsumowuje Anna Rak.

W przypadku prac ocenianych pod kątem formalnym nacisk kładziono na samą analizę wszystkich elementów malarskich, umiejętność widzenia i rozumienia dzieła sztuki. W tym wypadku najlepsza okazała się uczennica Gimnazjum w Lublinie – Maja Zdunek – i to właśnie do niej trafi statuetka „Gęsie Pióro”.

Jurorzy i organizatorzy konkursu pragną w szczególny sposób podziękować wszystkim uczestnikom konkursu. Poziom prac był bardzo wysoki, poza werdyktem znalazło się wiele bezbłędnych i ciekawych literacko opisów. Składamy również podziękowania nauczycielom, którzy zachęcili młodzież do odkrywania tajemnic, ukrytych w obrazie.

Gala finałowa konkursu, połączona z uroczystym wręczeniem nagród, odbędzie się 13 kwietnia 2018 roku o godz. 12.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, w gruntownie odrestaurowanej i zmodernizowanej przestrzeni wystawy stałej „Galeria Malarstwa Polskiego”.  Tego dnia udostępnimy też publikację zawierającą wszystkie nagrodzone prace. Statuetki „Gęsie Pióro” oraz nagrody wręczać będą: Dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu Leszek Jodliński oraz Prezydent Miasta Bytomia Damian Bartyla. Podczas uroczystości, zgodnie z tradycją konkursu, zaprezentujemy film, którego scenariusz został stworzony na podstawie opowiadania jednego z laureatów.


data:
 13 kwietnia 2018 (piątek), godz. 12.00
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2 (przestrzeń wystawy „Galeria Malarstwa Polskiego”)
wstęp wolny

Poniżej lista nagrodzonych i wyróżnionych:

W Kategorii Literackiej przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejscenagroda „Gęsie Pióro” – Oliwia Rakoczy (I Liceum Ogólnokształcące w Krakowie),
II miejsce – Aleksandra Błotny (Stołeczne Gimnazjum nr 4 STO w Poznaniu),
III miejsce – Gabriela Polasińska (Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu),
Wyróżnienia: Marta Ukleja (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Katowicach) i Pio Scelina (Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie).
Ze względu na wysoki poziom prac w tej kategorii przyznano dodatkowo wyróżnienie honorowe Anicie Róg (II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu).

W Kategorii Formalnej przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce, nagroda „Gęsie Pióro” – Maja Zdunek (Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie),
II miejsce Wiktoria Goślińska (Społeczne Gimnazjum nr 4 STO w Poznaniu),
III miejsce – Daniela John (Szkoła Podstawowa w Rydzynie),
WyróżnieniaMaria Bek (Gimnazjum nr 113 w Warszawie) i Miriam Koper (I Liceum Ogólnokształcące w Jeleniej Górze).
Ze względu na wysoki poziom prac w tej kategorii przyznano dodatkowo wyróżnienie honorowe Klaudii Gańczak (II Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy 🙂