Ogłoszenie wyników konkursu „Górnośląskie kroszonki 2018″ coraz bliżej! [FOTO]

Mamy już za sobą obrady jury 29. edycji konkursu na najpiękniejsze kroszonki w województwie śląskim. Zgłoszenia do konkursu przyjmowano od 3 do 6 marca 2018 roku. W tegorocznej edycji konkursu łącznie udział wzięło 55 uczestników, w tym 15 debiutantów; najmłodszy uczestnik miał 22 lata, a najstarszy – 85.

Oceny i wyboru najlepszych ze zgłoszonych prac dokonało jury w składzie: Maria Lipa-Kuczyńska – etnograf, Przewodnicząca jury, Ewelina Pieczka – etnograf (Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej), Anna Grabińska-Szczęśniak – etnograf (Muzeum Górnośląskie), Małgorzata Kłych – etnograf (Muzeum Górnośląskie) i Helena Kisielewska – historyk sztuki (Muzeum Górnośląskie). Prace oceniano w czterech kategoriach (według metod zdobienia): techniką rytowniczą (drapane), techniką batikową (pisane woskiem), innymi tradycyjnymi technikami (np. oklejane) i nowatorskimi technikami zdobienia. Głównymi kryteriami oceny prac były walory artystyczne i estetyczne oraz – w pierwszych trzech kategoriach – zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia.

Otwarcie wystawy poprzedzi uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. Kto znajdzie się wśród zwycięzców konkursu „Górnośląskie kroszonki 2018″? Tego dowiemy się już w sobotę, 17 marca, o godz. 16.00 w Muzeum Górnośląskim.

data: 17 marca 2018 (sobota), godz. 16.00
miejsce: Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34
ogłoszenie wyników konkursu i wystawa to kōncek Ślōnskiego szwōngu („Tydzień kwolby i uciechy”)

więcej o festiwalu „Ślōnski szwōng”