Ferie zimowe w Muzeum Górnośląskim to świetna zabawa!

Podczas ferii zimowych Muzeum Górnośląskie w Bytomiu proponuje najmłodszym warsztaty artystyczne, w których trakcie w formie zabawy dzieci poszerzą wiedzę z zakresu sztuki, archeologii, przyrody i etnografii.

Z jednej strony rozwiną umiejętności manualne, wykonując profesjonalne mozaiki, malując piaskiem na podświetlanym stole czy malując torby we wzory inspirowane kulturą prehistoryczną, z drugiej – poznają kulturę naszych pradziadków, w dodatku w bardzo nowoczesnej formie, bo przez udział w filmikach aktorsko-rysunkowych. Organizatorzy stawiają na dobrą zabawę, ale niepozbawioną elementów dydaktycznych.

Tematyka zajęć odbywających się przez całe ferie zimowe dobrana jest pod kątem różnorodności bodźców. Pierwszy tydzień to w głównej mierze zajęcia artystyczne. Dzieci przygotują mozaikę, będą malować piaskiem, jak również wezmą udział w przedstawieniu teatralnym inspirowanym obrazem z Galerii Malarstwa Polskiego, wykonają własny instrument szamana (oczywiście odwołujący się do zabytków archeologicznych), a podczas zajęć filmowych poznają zwyczaje karnawałowe swoich pradziadków. Drugi tydzień zdominuje tematyka przyrodnicza w formie gier detektywistycznych i zabaw z papieroplastyką, nie zabraknie też zajęć plastycznych w Galerii Malarstwa Polskiego oraz warsztatów z archeodizajnu. Również w drugim tygodniu ferii zimowych pojawią się zajęcia filmowe, czyli „Mediokreator etnograficzny”.

Nasze propozycje na ferie zimowe

mozaika, Pixabay30 stycznia 2018 (wtorek), godz. 12.30, „Mozaika”, prowadzi Anna Rak

Mozaiki można odnaleźć we wnętrzach i w przestrzeni publicznej, w pałacach i w mniej zamożnych domach. O ich wyjątkowym charakterze przesądza między innymi dobór kamyków, ich kolorystyka, wielkość czy precyzja wykonania. Czy trudno je przygotować? Sprawdźcie sami! Tworzenie mozaik sprzyja rozwojowi – pobudza kreatywność, wspomaga umiejętności plastyczne i manualne, uczy cierpliwości i dokładności. Uczestnicy zajęć przy użyciu desek i różnorodnych płytek będą tworzyć wymyślone obrazy i przy pomocy prowadzącej fugować, wykańczać małe arcydzieła.


31 stycznia 2018 (środa), godz. 12.30, „Malowanie światłem i cieniem”, prowadzi Magdalena Pospieszałowska

To zajęcia, w przypadku których wiek i zdolności manualne uczestników nie mają znaczenia. Malowanie piaskiem na podświetlanym stole sprawia przyjemność zarówno młodszym uczestnikom zajęć, jak i dorosłym. Tym bardziej, że pracę poszczególnych osób na bieżąco podglądać możemy na dużym ekranie. Prace tworzone są w półmroku przy dźwiękach muzyki. Najpierw poznajemy technikę, a potem uczestnicy kolejno malują swoje obrazki, które następnie zapisujemy w pamięci komputera. Efekt pracy – ulotne obrazki usypywane z piasku, będące odbiciem naszej wyobraźni i przepływających myśli – przesyłamy na adresy                e-mailowe uczestników po skończonych zajęciach.


1 lutego 2018 (czwartek), godz. 12.30, „Zrób sobie multanki – instrumenty szamańskie”, prowadzi Beata Badura

Czy wiecie, że 3 tysiące lat temu nie tak daleko od dzisiejszego Bytomia żył pewien szaman, który grał na specjalnych szamańskich piszczałkach? Ten instrument z połączonych ze sobą kościanych rurek, zwany multankami, jest najstarszym w Polsce instrumentem dętym. Uczestnicy zajęć zapoznają się z różnymi pradziejowymi instrumentami i spróbują samodzielnie zrobić szamańskie multanki. Czy uda się na nich zagrać? Przekonajcie się sami!


2 lutego 2018 (piątek), godz. 12.30, „Jak stać się artystą?”, prowadzą Anna Rak i Marek Ryś

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 3 do 9 lat. W prosty sposób, często w formie zabawy, wyjaśniają najmłodszym uczestnikom kultury, jakie są tematy malarskie, jak patrzeć na obraz, zwracają uwagę na kolory i techniki malarskie. Przede wszystkim jednak rozwijają kreatywność, pokazują, że artystą może stać się każdy z nas, a wszelka działalność tego typu może sprawiać przyjemność zarówno twórcom, jak i odbiorcom sztuki. Podczas zajęć uczestnicy wezmą udział w przedstawieniu teatralno-muzycznym inspirowanym obrazem Saturnina Świerzyńskiego oraz wykonają miniatury martwej natury za pomocą pasteli olejnych.


3 lutego 2018 (sobota), godz. 12.30, „Taniec z niedźwiedziem, czyli karnawał po śląsku”, prowadzą Magdalena Pospieszałowska i Marek Ryś

Chyba każdy słyszał o karnawale w Rio, ale nie wszystkim znana jest tradycja karnawału na Górnym Śląsku. Uczestnicy dowiedzą się, czym były wyszkubki, taniec „na owies”, korowody zapustne, babski comber i przede wszystkim taniec z niedźwiedziem. Przygotują też własne maski karnawałowe.


6 lutego 2018 (wtorek), godz. 12.30, „Leśne biuro śledcze”, prowadzi Zuzanna Orzeł

Przyrodnicza gra kryminalna z edukacyjnym morałem.
W lesie, na łące i na mokradłach dzieją się dziwne rzeczy. Trznadel zgłasza zaginięcie domu, borsuki skarżą się na uciążliwe hałasy, a jaszczurka zielona zaginęła bez wieści. Co się wydarzyło? Kto jest sprawcą? Wcielcie się w role funkcjonariuszy Leśnej Służby Kryminalnej i przeprowadźcie śledztwo, by rozwiązać wszystkie zagadki!


7 lutego 2018 (środa), godz. 12.30, „Emocje zamknięte w obrazie”, prowadzi Anna Rak

Zajęcia uczą młodych ludzi patrzenia na obraz, zwracają uwagę na podstawowe środki malarskie, których użycie niesie ze sobą określone znaczenia. Co uzyskamy, stosując wyraźny kontur, a co pojawia się na obrazach malowanych plamą? Zdobytą na zajęciach wiedzę wykorzystamy przy ćwiczeniu plastycznym polegającym na tworzeniu kopii fragmentów obrazów. Lekcja przygotowuje uczniów do zadań związanych z opisem obrazu.


8 lutego 2018 (czwartek), godz. 12.30, „ARCHEOdizajn”, prowadzi Ewelina Imiołczyk

Powodów, dla których warto pojawić się na zajęciach ARCHEOdizajn w Muzeum Górnośląskim, jest wiele. ARCHEOdizajn to między innymi łączenie modnych i praktycznych form z archeologicznymi wzorami i kształtami, a wszystko utrzymane jest w żywych, radosnych kolorach. ARCHEOdizajn pozwala wykorzystywać wzornictwo i ornamentykę z przeszłości na współczesnych przedmiotach. Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy tworzyć będą indywidualne wzory na torbach płóciennych, łącząc archeologiczną stylistykę z nowoczesnym wzornictwem.


 9 lutego 2018 (piątek), godz. 12.30, „Mediokreator etnograficzny”, prowadzą Magdalena Pospieszałowska i Marek Ryś

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z tradycjami karnawałowymi na Śląsku, a następnie stworzą scenariusz oraz scenografię, które staną się bazą do przygotowania wspólnie z prowadzącymi krótkiego filmiku edukacyjnego. Gwarantowana świetna zabawa!

 


10 lutego 2018 (sobota), godz. 12.30, „Papierowe zoo”, prowadzi Zuzanna Orzeł

Nie ma takiego zwierzątka, którego nie dałoby się zrobić z papieru! Chcecie się przekonać? Spróbujcie stworzyć swoje własne zoo ulubione zwierzęta wykonacie z papier-mâché i pomalujecie je wedle własnego uznania.

 

 

 

Zajęcia odbywać się będą od wtorku do soboty, o godz. 12.30 / koszt 10 zł, obowiązują zapisy pod nr tel. 32 281 82 94 w. 127.