Otwarcie wystawy „Pod betlejemską gwiazdą – Boże Narodzenie bez granic” [FOTO]

W środę, 20 grudnia 2017 roku, otwarta została wystawa „Pod betlejemską gwiazdą – Boże Narodzenie bez granic”. Piękny zwyczaj ludowy, jakim jest przygotowywanie szopek bożonarodzeniowych, rozprzestrzenił się wszędzie tam, gdzie pojawili się chrześcijanie. Na wystawie szopek prezentujemy najciekawsze śląskie betlejki ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego oraz specjalnie wybrane szopki pochodzące z dalekiej Afryki.

Oprócz ludowych wyobrażeń Świętej Rodziny prezentowane są obrazy śląskich artystów z nurtu tak zwanej sztuki naiwnej o tematyce Bożego Narodzenia. W tym wielką atrakcją wystawy jest premierowy pokaz obrazu Erwina Sówki pod tytułem „Cicha noc” z 2016 roku, jedynego takiego dzieła w twórczości artysty. Osobna sala poświęcona jest wyłącznie figurkom Dzieciątka Jezus, pojawiają się również dawne śląskie kartki świąteczne z wizerunkiem szopki bożonarodzeniowej.

Zapraszamy również do spędzenia drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia w Muzeum Górnośląskim. Tego dnia, we wtorek, 26 grudnia, wystawa będzie czynna w godz. 11.00-17.00 i zwiedzać ją będzie można bezpłatnie.
W tym dniu, o godz. 15.30, zapraszamy też na wyjątkowe wydarzenie muzyczne w przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego – świąteczny recital Jolanty Literskiej „Boże Narodzenie bez granic: pastorałki i pieśni Lutra”.

czas trwania: 20 grudnia 2017–4 lutego 2018
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak

oprowadzania z kuratorem towarzyszące wystawie czasowej „Pod betlejemską gwiazdą – Boże Narodzenie bez granic”:
26 grudnia (wtorek), godz. 14.00 – prowadzi Małgorzata Kłych (wstęp wolny)
14 stycznia (niedziela), godz. 16.00 – prowadzi Anna Grabińska-Szczęśniak (wstęp w cenie biletu na wystawy czasowe)
4 lutego (niedziela), godz. 16.00 – prowadzi Małgorzata Kłych (wstęp w cenie biletu na wystawy czasowe)