Akademia Fotografii z Agnieszką Rayss

Od października 2017 roku w Muzeum Górnośląskim rusza kolejny cykl spotkań „Akademia Fotografii”. Wykłady prowadzić będzie fotografka, dokumentalistka, współzałożycielka międzynarodowego Kolektywu Fotografów Sputnik Photos, Agnieszka Rayss. Jej zdaniem „dokument to przede wszystkim opowiadanie o ludziach, emocjach, ambicjach i pragnieniach”.

Spotkania z cyklu „Akademia Fotografii” kierujemy zwłaszcza do osób zainteresowanych fotografią dokumentalną, reportażową i artystyczną. Poruszane będą zagadnienia dotyczące świadomego tworzenia obrazów.

Agnieszka Rayss będzie omawiać humanistyczny i etyczny aspekt przedstawiania fotografowanych zdarzeń. Każde ze spotkań będzie bogato ilustrowane zdjęciami i zakończy się dyskusją.

Trwający cały rok cykl „Akademia Fotografii” będzie realizowany w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego.

 

Udział w spotkaniu kosztuje 5 zł, nie obowiązują zapisy.

 

Tematy spotkań:

 

  1. Fotografia tzw. złotej ery i fotografia dzisiaj – czym się różnią i dlaczego (18 października 2017)

 

  1. Współczesna fotografia dokumentalna i jej źródła – czy zadaniem fotografii w XXI wieku ciągle jest opisywanie świata (15 listopada 2017)

 

  1. Jak fotografia reaguje na problemy współczesności – konflikt i napięcia społeczne w fotografii (styczeń 2018)

 

  1. O etyce w fotografii – co może fotograf i kto wyznacza granice (luty 2018)

 

  1. Czy fotografia to sztuka? Czy można wyznaczyć granicę i gdzie ona leży? (marzec 2018)

 

  1. Kto jest autorem tej fotografii? Czy artysta może używać fotografii, która została wykonana przez kogoś innego lub przez maszynę? (kwiecień 2018)

 

  1. Fotografia i nauka – w jaki sposób mogą się uzupełniać (maj 2018)

 

Agnieszka Rayss

Współzałożycielka i prezeska międzynarodowego Kolektywu Fotografów Sputnik Photos oraz historyczka sztuki. Doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorka cykli dokumentalnych: „Earth Bleeds Water” (o energii geotermalnej Islandii), „I Reminisce and Cry for Life” (o białoruskich weterankach drugiej wojny światowej), współtwórczyni projektu „Lost Territories” realizowanego przez Sputnik Photos w byłych republikach Związku Radzieckiego.

Dwukrotna laureatka Picture of the Year International, dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award, zdobywczyni wielu nagród krajowych i zagranicznych.

Ma w dorobku wiele wystaw grupowych i indywidualnych, między innymi na Biennale Sztuki w Pradze, festiwalu Noorderlicht, Fotofestiwalu w Łodzi, Triennale Fotografii w Hamburgu.

Agnieszka Rayss zajmuje się w swojej twórczości procesami naśladowania i przejmowania zachodnich wzorców kulturowych przez społeczeństwa Europy Wschodniej, interesuje ją także ekologia i historia. W 2010 roku wydała książkę „American Dream”, w której porusza temat amerykanizacji i triumfu popkultury w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. „Tu się zaczyna koniec miast” (2016) to jej druga samodzielna książka – mówi o niezauważanych na co dzień obszarach miasta.