Nagroda „Ostoja Pokoju” im. Matki Ewy i otwarcie wystawy „Radą i czynem. Luteranie w XIX i XX wieku” [FOTO]

W niedzielę 1 października w siedzibie Muzeum Górnośląskiego przy ul. W. Korfantego 34 odbyło się uroczyste rozdanie nagród „Ostoja Pokoju” im. Matki Ewy. Przyznawane są dorocznie przez Diecezję Katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Gminę Bytom osobom i podmiotom, które przyczyniły się na rzecz innych działalnością społeczną i charytatywną. Nagrodzeni zostali: Bożena Polak, radca konsystorza Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Katowicach oraz fundacja Uskrzydlij Dzieciaki. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością ks. bp dr Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, zastępca biskupa Kościoła oraz ks. bp prof. Jan Kopiec, biskup diecezji gliwickiej Kościoła rzymsko-katolickiego w Polsce, a także przedstawiciele władz województwa śląskiego w osobach dr. Henryka Mercika, Haliny Biedy i Jerzego Gorzelika. Ponadto w rozdaniu nagród oraz wernisażu uczestniczył prezydent Bytomia, Damian Bartyla.

Wystawę „Radą i czynem. Luteranie w XIX i XX wieku” powstałą z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji otworzył dyrektor Leszek Jodliński, zachęcając do zapoznania się z historią bytomskich luteranów.