Spotkanie prasowe poświęcone „Portretowi chłopki w białej chustce”

Fot. Witalis SzołtysWe wtorek, 6 września 2016 r. o godz. 11.00 odbyło się spotkanie prasowe poświęcone nowemu nabytkowi Muzeum Górnośląskiego – Portretowi chłopki w białej chustce Romana Kochanowskiego z około 1915 roku.

Obraz ten, zakupiony w warszawskim Domu Aukcyjnym Okna Sztuki 31 maja 2016 r. za kwotę 12 000 złotych, doskonale uzupełnia bytomską kolekcję i zarazem stałą wystawę – Galerię Malarstwa Polskiego, gdzie znalazł miejsce wśród innych portretów kobiet z różnych rejonów Europy.

Jest to pierwszy obraz tego malarza w naszych zbiorach. Został wykonany w niespotykanych u Kochanowskiego monochromatycznych barwach i wyróżnia się na tle całej jego twróczości – Kochanowski był bowiem pejzażystą. Sporadycznie malował portrety czy martwe natury.

Premierowy pokaz dla dziennikarzy poprowadzili Leszek Jodliński – Dyrektor Muzeum Górnośląskiego oraz Agnieszka Bartków – kierownik Działu Sztuki MGB. Fotorelację przygotował Witalis Szołtys.