Konkurs – Górnośląskie kroszonki 2024 – głosowanie publiczności

Ekspozycję „Górnośląskie kroszonki 2024” poprzedza konkurs, cieszący się wśród kroszonkarzy dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział około 50 zainteresowanych. Warto zaznaczyć, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy – ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów – od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru lecz zaskakujące oryginalną formą.

Konkurs z całą pewnością wpływa na promocję kroszonkarskiej tradycji, mocno zakorzenionej w historii Śląska. Zarówno rywalizacja kroszonkarzy, jak i sama wystawa mają charakter edukacyjny, przypominają bowiem młodszemu pokoleniu o często zapomnianych technikach zdobienia wielkanocnych jajek, znanych w czasach naszych babć i prababek. To także przyczynek do budowania tożsamości regionu w oparciu o tradycyjne wielkanocne obyczaje.

Tymczasem już po raz czwarty zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na Nagrodę Publiczności.

Wystawa „Górnośląskie kroszonki 2024” zostanie zorganizowana przy wsparciu gminy Bytom.

1. Głosowanie jest anonimowe.

2. Można oddać jeden głos na wybrany zestaw kroszonek (1 głos z komputera).

3. Głosujemy przez kliknięcie symbolu dłoni na wybranym zestawie kroszonek.

4. Ponowne kliknięcie powoduje wycofanie głosu i możliwość zmiany decyzji.

5. Głosowanie trwa do 14 marca do godziny 12.00.

GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

PRACE KONKURSOWE: