10 marca zapraszamy na Muzealny Dzień Kobiet

Inspirujące postaci kobiet na… Dzień Kobiet. W ramach „Muzealnego Dnia Kobiet” przygotowaliśmy pokaz dwóch filmów. Pierwszy to epicka dokumentalna ballada „Markowa i jej świat” oraz krótki film poświęcony wspaniałej malarce Annie Bilińskiej-Bohdanowiczowej, której obraz „Studium portretowe Bułgara” znajduje się w Galerii Malarstwa Polskiego MGB. Dopełnieniem wydarzenia będzie oprowadzanie po wystawie „Ludzie i bestie z kafli rodem”. Na ekspozycji prezentującej piecowe kafle, można znaleźć niezwykle interesujące wizerunki kobiet. Kim są te postaci? O tym opowie kuratorka wystawy Ewelina Imiołczyk. Zapraszamy w niedzielę, 10 marca, o godzinie 14.30. Partnerem wydarzenia są: Instytucja Filmowa Silesia Film i Filmoteka Śląska.

Film dokumentalny „Markowa i jej świat” to nawiązująca do konwencji baśni opowieść o góralce mieszkającej samotnie w drewnianej chacie wysoko w górach. Życie kobiety wypełnia praca, której rytm wyznaczają pory dnia, roku i kościelne dzwony. Pełna zachwytu nad postawą życiową bohaterki opowieść narratora odkrywa przed nami trudy życia, z jakim zmagała się żyjąca niezwykle skromnie kobieta. Film otrzymał II Nagrodę na XXII OKFA w Kędzierzynie-Koźlu w 1975 roku. Materiał filmowy został przygotowany w ramach projektu „Śląskie digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego”.

Drugi film będzie poświęcony malarce, której obraz „Studium portretowe Bułgara” zdobi Galerię Malarstwa Polskiego. Co można powiedzieć o twórczości Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej i kim była polska artystka, ciesząca się międzynarodową sławą i uznaniem? Jej droga artystycznej edukacji rozpoczęła się na Ukrainie, kontynuowana w prywatnej szkole malarstwa Wojciecha Gersona, swój bieg zakończyła w słynnej paryskiej Académie Julian. Twórczość artystki obejmująca portrety, sceny rodzajowe i pejzaże malowane olejno, akwarelą oraz pastelami wpisuje się w nurt europejskiego realizmu. O artystce i jej niezwykłej twórczości w filmie opowiada Agnieszka Bartków – kierowniczka Działu Sztuki MGB.

Całość dopełni oprowadzanie po wystawie „Ludzie i bestie z kafli rodem”. Symbolika związana z motywami, wykorzystanymi do zdobienia kafli piecowych jest niezwykle interesująca. W ten fantastyczny świat pełen osobliwych symboli wprowadzi zwiedzających kuratorka ekspozycji Ewelina Imiołczyk, która w sposób niezwykle barwny, opowiada o przedmiotach zgromadzonych na ekspozycji.

Dzień Kobiet w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
10 marca 2024 (niedziela)

godz. 14.30
pokaz filmów
prowadzi: Anna Jurzyca
miejsce: Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
wstęp: 1 zł

godz. 15.00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie Ludzie i bestie z kafli rodem
prowadzi: Ewelina Imiołczyk
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową