Premiera dokumentalnego filmu „Brzemię”

We wtorek 12 grudnia 2023 r. odbyła się premiera dokumentalnego filmu „Brzemię”, którego producentem jest Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Dokument z fabularyzowanymi scenami opowiada o losach i historii rotmistrza Witolda Pileckiego, ze szczególnym uwzględnieniem mało znanego śląskiego wątku. W postać Pileckiego wcielił się hollywoodzki aktor i wykładowca akademicki, urodzony na Śląsku – Marek Probosz. Jedną z epizodycznych scen zagrała także znakomita śląska aktorka Maria Meyer. Podczas premiery filmu obecny był Andrzej Pilecki – syn rotmistrza.

Film powstał w reżyserii i według scenariusza Piotra Owcarza i Grzegorza Rosengartena. Podczas premiery absolwenci Zespołu Szkół nr 3 w Zabrzu, pierwszej w kraju szkoły noszącej imię bohatera, Nikola Wladarz-Wiewióra (wokalistka) oraz Krzysztof Cisowski (gitarzysta) wykonali utwór pt. „4859” (numer obozowy rotmistrza Pileckiego).

Film „Brzemię” uzupełnia ofertę edukacyjną Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Aktorzy:
Maria Meyer, Katarzyna Hołub, Piotr Rejnowicz, Marek Gawlik, i gość specjalny Marek Probosz

Producent wykonawczy, autor zdjęć i realizator montażu filmu:
Paweł Płonka

Historycy i biografowie Witolda Pileckiego:
Adam Cyra – Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau
Karolina Kolbuszewska – Dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowie Mazowieckiej
Krzysztof Szwagrzyk – Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej
Jarosław Wróblewski – reprezentujący Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL z Warszawy

Sponsorzy:
Eugeniusz Gorczowski – firma Jaekel Bud Tech Gorczowski Sp. K. oraz Hotel Gorczowski w Chorzowie Batorym
Marek Gawlik – firma NEONEX Professional