Już 29 listopada zapraszamy na wykład „Sen zmysłowy Stefana Żeromskiego. Druga opowieść o »Dziennikach« pisarza”

29 listopada zapraszamy na wykład „Sen zmysłowy Stefana Żeromskiego. Druga opowieść o »Dziennikach« pisarza”. To kolejna opowieść o »Dziennikach« pisarza” i jednocześnie tytuł kolejnego spotkania z autorem „Dziejów grzechu”. Prelekcja Jolanty Zaczkowskiej w dużej mierze będzie poświęcona młodości pisarza, o której pisał Jerzy Kądziela i o późnej biografii, której fascynujące zagadki rozwiązał Zdzisław Jerzy Adamczyk.

Kobiety w biografii Żeromskiego odgrywają ważną rolę. Przez „Dzienniki” przewija się ich sporo, utrwalone tam bowiem zostały momenty fascynacji, zbliżeń intymnych, opinie o miłościach minionych i sarkastyczne uwagi o kochankach. Przyszły pisarz był dość odważny w swoich zapiskach, nie ukrywał nawet choroby wenerycznej. „Dzienniki” są głównym dokumentem, zapisanym świadectwem życia jego, innych i – siłą rzeczy – życia epoki, ale tylko na przestrzeni dziesięciu lat.

W tej drugiej części biografii dwie kobiety wyznaczały rytm życia pisarza: Oktawia Rodkiewiczowa – żona pisarza, i Anna Zawadzka – jego partnerka. Swój udział w kreowaniu nieprawdziwego obrazu biografii miały z kolei Anna Zawadzka i Monika Żeromska (córka pisarza i Anny), a z czasem dołączyła do nich Hanna Mortkowicz-Olczakowa. Prof. Zdzisław Jerzy Adamek, uczony, zajmując się korespondencją twórcy, odkrył „historię życia Żeromskiego znacznie odbiegającą od tej, która wyłaniała się z książki Hanny Mortkowicz-Olczakowej i wspomnień Moniki Żeromskiej”.

Zapraszamy na fascynującą opowieść o powodach ukrywania prawdy, sposobach kreowania nieprawdziwego obrazu życia Żeromskiego, mechanizmach sterowania informacją, w której – nawiasem mówiąc – miały udział nie tylko osoby najbliższe, czyli Anna Zawadzka i Monika Żeromska, ale i otoczenie cieszące się powszechnym szacunkiem i wiarygodnością potwierdzoną tytułami uniwersyteckimi, otoczenie odpowiedzialne za naciągany biograficzny wizerunek pisarza.

kiedy? 29 listopada 2023 (środa), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Jolanta Zaczkowska
wstęp? 2 zł

Twarz Stefana Żeromskiego (oczy, nos i wąs). Plakat do wykładu „Sen zmysłowy Stefana Żeromskiego. Druga opowieść o »Dziennikach« pisarza”

lakat do wykładu „Sen zmysłowy Stefana Żeromskiego. Druga opowieść o »Dziennikach« pisarza”