Dinozaury w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu! Zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej wystawy

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady czy oprowadzania, które pomogą nam bliżej poznać ten fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji. Ale to nie koniec atrakcji… Już w sobotę, 30 września, o godzinie 12.30 zapraszamy najmłodszych na zajęcia „Kamuflaż na dinozaura – warsztaty projektowania strojów rodem z Jurassic Park”. Dzięki nim uczestnicy nie tylko dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o dinozaurach, zobaczą skamieniałe kości prehistorycznych istot, ale również każdy będzie mógł się zamienić niemal w prawdziwego wielkiego gada i śmiało wkroczyć w świat sprzed milionów lat. Stworzymy specjalne kostiumy – czapeczki stylizowane na dinozaury, które zmienią nas nie do poznania w prehistoryczne jaszczury. A jeśli tej wiedzy będzie Wam jeszcze mało, to zapraszamy na specjalne oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które odbędzie się tuż po zakończeniu warsztatów (o godzinie 14.00), a poprowadzi je specjalista od dinozaurów – Marek Ryś.

30 IX / sobota, 12.30
Kamuflaż na dinozaura
/ warsztaty dla dzieci
prowadzi: Anna Rak i Marek Ryś

zbiórka przed kasą główną Muzeum, pl. Jana III Sobieskiego 2
/ Obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94 w. 127, wstęp w cenie 14 zł

30 IX / sobota, 14.00
Życie zaklęte w kamieniu
/ oprowadzanie po wystawie Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów
prowadzi: Marek Ryś

ul. Wojciecha Korfantego 34
wstęp w cenie biletu na wystawę czasową, dla seniorów 60+ bilet w cenie 1 zł

Istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowych zajęć dla grup zorganizowanych.

Oferta edukacyjna towarzysząca wystawie: https://muzeum.bytom.pl/?p=29427 

fot. Klara Puzoń

***

„Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” to niezwykła wystawa prezentująca historię życia na Ziemi od samego jego początku – pojawienia się pierwszych organizmów jednokomórkowych 2,5 miliarda lat temu – do końca epoki dinozaurów. To również opowieść o ciągłych przemianach życia aż do kluczowego momentu – wielkiego wymierania kredowego, podczas którego zniknęły wielkie gady, a małe ssaki rozpoczęły swą drogę ku dominacji. Jak wiele więc musiało się stać, aby doszło do powstania gatunku ludzkiego… Wystawa pokazuje, że ewolucja to proces złożony, podatny na przypadki i naznaczony wydarzeniami, które całkowicie zmieniały bieg dziejów.

Historia ta opowiedziana jest za pomocą eksponatów liczących nawet 2,5 miliarda lat i uzupełniona rekonstrukcjami oraz wielkoformatowymi wizualizacjami cyfrowymi. Rozpoczynają ją m.in. odciski sinic, koralowców, graptolitów, ryb, skamieliny trylobitów i amonitów oraz zęby prehistorycznego megalodona. Florę karbońską przedstawiamy w postaci bogatej kolekcji odcisków węglowych. Z kolei faunę krasiejowską reprezentują metopozaury i aetopozaury. Wśród eksponatów szczególną uwagę przykuwają kości Smoka wawelskiego – jednego z największych gadów triasowych żyjących na terenie Europy. Ostatnia zaś sala ekspozycji poświęcona jest dinozaurom. Znajdują się tam m.in. fragmenty kości i zęby spinozaura oraz tyranozaura wraz z ich wielkoformatową wizualizacją oraz modele czaszek tarbozaura, sajchani i pachycefalozaurów.