Oferta edukacyjna do wystawy „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”

Oferta edukacyjna dla grup zorganizowanych

  • Wszelkie informacje dodatkowe, w tym dotyczące rezerwacji terminów, można uzyskać w Dziale Edukacji: tel. 32 281 82 94, w. 127
  • Koszt udziału jednej osoby w lekcji muzealnej: 8 zł, w warsztatach: 14 zł
Grafika wektorowa fragment szkieletu dinozaura i łeb dinozaura z otwartą szczęką na tle paproci. Grafika do wystawy "Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów".

Grafika do wystawy „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”.

Oferta edukacyjna dla grup zorganizowanych

  • Wszelkie informacje dodatkowe, w tym dotyczące rezerwacji terminów, można uzyskać w Dziale Edukacji: tel. 32 281 82 94, w. 127
  • Koszt udziału jednej osoby w lekcji muzealnej: 8 zł, w warsztatach: 14 zł

Skąd się bierze zwierzę? │ lekcja muzealna

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie, nawet najprymitywniejsze, formy życia, to obchodzimy właśnie 3,8-miliardową rocznicę jego powstania! Ok. 2 miliardy lat później ówczesne organizmy do oddychania zaczęły wykorzystywać tlen. A potem było już z górki, choć z wieloma wybojami po drodze.

O tym, jak rozwijało się i zmieniało życie na Ziemi, dowiecie się, wędrując po naszej osi czasu. Zaczynamy od powstania wszechświata, a kończymy w okolicach mamutów i naszych jaskiniowych przodków. Oczywiście bogato ilustrowany miniwykład jest tylko częścią zajęć. Ich druga część pozwoli zapoznać się z niezwykłymi eksponatami zgromadzonymi na wystawie. Zobaczycie tam m.in. kości tyranozaura, zęby spinozaura, a także jedne z najstarszych znalezisk w Polsce: ślady sinic sprzed 2 miliardów lat!

Lekcja dostępna jest w trzech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 4–6, klasy 7–8 oraz szkoły ponadpodstawowe.

Kamuflaż na dinozaura │ warsztaty

Dzięki tym warsztatom nie tylko dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o dinozaurach i zobaczycie skamieniałe kości prehistorycznych istot, ale również każdy będzie mógł przeobrazić się w niemal prawdziwego dinozaura oraz śmiało wkroczyć w świat sprzed milionów lat. Stworzycie specjalne czapeczki, które zmienią was nie do poznania w prehistoryczne jaszczury.

Jak zostać paleontologiem? │ warsztaty

Mały czy duży, samodzielny czy jako cząstka gigantycznej konstrukcji – w odkrywaniu prawdy o dinozaurach pomoże nam wyobraźnia, ale niezbędna będzie również wiedza techniczna. Z rozsypanych elementów spróbujemy zbudować prawdziwy jurajski świat, pamiętając o… proporcjach. Zastanowimy się też, skąd wiemy, jak wyglądały dinozaury i inne prehistoryczne stwory. Czy szkielet prawdę nam powie? Na koniec zabawimy się w paleontologów i zrekonstruujemy mitycznego stwora.

Aura na dinozaura │ warsztaty

Wszyscy interesujemy się dinozaurami, ale to, co sobie na ich temat wyobrażamy, często nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Jak to było naprawdę, dowiemy się na naszych zajęciach, podczas których wykonamy także papierowe modele 3D wybranych gatunków.

Dawno temu w Bytomiu – dinodizajn │ warsztaty

Czy w legendach możemy znaleźć prawdę o prehistorycznych czasach? Czy Bytom zawsze był w tym samym miejscu na Ziemi? I jakie stwory można było tu spotkać dawno, dawno temu? Podczas warsztatu stworzymy własne, oryginalne torby z przedstawieniami stworzeń, które wszyscy lubią: dinozaurów!

Prehistoryczne opowieści – krótka historia życia, cz. I, II i III │ comiesięczne oprowadzania kuratorskie i wykłady

Życie na Ziemi nie pojawiło się wczoraj. Ani nawet przedwczoraj. Potocznie starożytne zwierzęta kojarzą się nam z dinozaurami i mamutami. Co bardziej zainteresowani wskażą jeszcze trylobity. Tymczasem życie ma prawie tyle lat co nasza planeta! Właściwie nie było takiego okresu w dziejach, poza samym początkiem, gdy nic żywego na Ziemi nie istniało. Skąd jednak wzięło się życie? Jak doszło do tego, że pojawiło się to, co dla niego niezbędne – woda i powietrze? I czy np. krokodyle pochodzą od dinozaurów? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć na naszych wykładach i oprowadzaniach, które poprowadzą nas przez dzieje życia od powstania wszechświata do współczesności.

Terminy najbliższych spotkań na www.muzeum.bytom.pl