Oferta edukacyjna do wystawy czasowej „Jan Matejko. Prace ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”

Program edukacyjny do wystawy „Jan Matejko. Prace ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”

„Jan Matejko – malarz historii”

Jan Matejko to najwybitniejszy polski malarz historyczny, dokumentujący na swoich obrazach ważne dla Polski zdarzenia i fakty. Był to jednak także bardzo zdolny portrecista, różniący się mocno od innych twórców, który oprócz podobieństwa portretowanej osoby usiłował uchwycić także jej charakter. Podobnie postępował z obrazami historycznymi – interesowała go wymowa przedstawionej sytuacji, a nie fotograficzna wierność. Z tego powodu jego sceny bywają upozowane, pojawiają się na nich postacie, które nie były obecne w rzeczywistości, a te, które były, są inaczej ustawiane. Wszystko po to, by scena opowiadała i komentowała nam historię, a nie tylko ją pokazywała. W tym wszystkim niezwykle istotne są szkice i rysunki, które stanowiły przygotowanie i projekt późniejszych obrazów. Studia postaci, kompozycje scen – to właśnie dzięki nim obrazy Matejki wyglądają tak, jak je znamy. Na zajęciach poznamy bliżej metody artysty i spróbujemy sami pokazać jakąś historię.

Więcej informacji: Dział Edukacji: tel. 32 281 82 94, w. 127

czas trwania: 21 kwietnia – 30 lipca 2023