Sezon spacerowy otwarty! Zapraszamy na kolejne wędrówki po mieście!

Sezon spacerowy otwarty! Zapraszamy na kolejne wędrówki po mieście! Podczas  pierwszej wędrówki z cyklu  „Bytom czasów Korfantego”, która odbyła się 20 kwietnia, wędrując po centrum Bytomia, próbowaliśmy ustalić, jak wyglądało i czym żyło miasto Bytom sto dwadzieścia lat temu. Wtedy to młody Wojciech Korfanty rozpoczynał – właśnie w Bytomiu – swoją pierwszą wielką kampanię polityczną, której celem było zdobycie mandatu poselskiego do Reichstagu. Przystankami w naszym spacerze były miejsca symbolizujące atrybuty miejskości i państwowości. Kolejny spacer z tego cyklu pod przewodnictwem Macieja Dronia z Działu Historii MGB odbędzie się 25 maja br. o 17.00. Zapraszamy!

Przystanek na rynku był okazją do rozmowy na temat przemysłu, handlu i rzemiosła, z kolei budynek starostwa powiatowego na Rozbarku stał się przyczynkiem do opowieści o symbolicznej manifestacji potęgi politycznej ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. Postój przy kościele Świętego Ducha był impulsem do dyskusji o sprawach wyznaniowych, a przy szkole na ul. Józefczaka o fenomenie pruskiego systemu edukacyjnego. Plac generała Sikorskiego dał impuls do opowieści o ówczesnym rozwoju kultury, przystanek zaś przy gmachu dawnego gimnazjum, a dziś szkoły muzycznej, o roli wykształcenia w życiu społecznym sto lat temu. Spacer zakończył się na placu Kościuszki, gdzie dyskutowaliśmy o tym, jak wyglądało ówczesne życie towarzyskie i kawiarniane.

Kolejny spacer pod hasłem „Nie tylko UL. Życie polskie w Bytomiu przed stu dwudziestu laty” odbędzie się 25 maja br. W majowy czwartek powędrujemy po mieście śladami ówczesnego życia polskiego w Bytomiu. Z konieczności będzie to spacer dłuższy, bo musimy wychylić się poza centrum miasta… Zapraszamy!

Fot. Klara Puzoń