Skarby śląskiej szafy – oferta edukacyjna

Wstążka z malowanymi farbami kwiatami oraz wierzcheń ze stroju rozbarskiego panny.  Fotografia jako ilustracja do zajęć edukacyjnych na wystawie "Skarby śląskiej szafy".

Wstążka z malowanymi farbami kwiatami oraz wierzcheń ze stroju rozbarskiego panny

Prababcia modna

Co chciałyby mieć w szafie 200 lat temu wszystkie prawdziwe modnisie na Górnym Śląsku? Na zajęciach nauczymy się „czytać” bytomski strój ludowy, poznamy jego części składowe, dowiemy się, że nasze prababcie również chciały być modne i potrafiły o to zadbać, oraz będziemy mieli okazję cofnąć się w czasie, przymierzając ich przepiękne stroje.

Lekcja dostępna jest w trzech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: grupy przedszkolne, klasy 1–3, klasy 4–6. 

Antropologia stroju

Strój mówi o nas niejedno – właściwie stanowi źródło bardzo wielu informacji na temat osoby, która go nosi. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zaobserwować, w jaki sposób zakres informacji przekazywanych przez strój zmieniał się i ewoluował. Uczestnicy zajęć zagłębiają się w świat modowych wyborów naszych przodków, by następnie w wybranej przestrzeni na wystawie etnograficznej przeprowadzić niecodzienną sesję zdjęciową. Bogatsi w wiedzę o tym, w jaki sposób tworzy się modę, podejmą próbę wykreowania prawdziwie śląskiej kolekcji.

Lekcja dostępna jest w trzech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 4–6, klasy 7–8, szkoły ponadpodstawowe.