„Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie”- oferta edukacyjna

„Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie”- oferta edukacyjna.

Obrazy Jacka Sienickiego. Fragment wystawy "Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które musze mieć obok siebie"

Fragment wystawy „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które musze mieć obok siebie”

Namaluj mi swój charakter – czyli portret prawdziwy

Czy malowaliście kiedyś portret, który pokazuje nie tylko wygląd danej osoby, ale również jej charakter? Podczas zajęć przyjrzymy się kilku obrazom i nauczymy się dwóch sposobów malowania. Poznamy obrazy Jacka Siennickiego i stworzymy własne autoportrety, które powiedzą więcej prawdy o nas. Podczas zajęć zastanowimy się również nad arteterapeutyczną rolą sztuki. Czy obraz może mówić więcej niż słowa? Czy trudne sytuacje z naszego życia można zamknąć w kolorowych obrazkach? – na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć tworząc race plastyczne.

Lekcja dostępna jest w dwóch wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 4–6, klasy 7–8.

Niczego tu nie wymyśliłam – świadectwo jako materia sztuki

Kim jest świadek i czym jest świadectwo? Czy powinno być jedynie suchym zeznaniem – pozbawionym emocji referowaniem przeszłych wydarzeń? A co jeśli same słowa nie wystarczą?

W czym zawiera się wiarygodność i siła świadectwa? I gdzie w sytuacji zaświadczania znajduje się świadek, jego wrażliwość i indywidualność? Wychodząc od poruszających obrazów Jacka Sienickiego oraz odwołując się do klasycznych świadectw, takich jak „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall czy „Medaliony” Zofii Nałkowskiej, chcemy porozmawiać o rodzajach świadectw i osobie świadka w sztuce i literaturze. Rozszerzymy tę kategorię o formy plastyczne, zastanawiając się nie tylko nad jej rolą w kulturze – szczególnie po tragicznych doświadczeniach II wojny światowej. Zwrócimy także uwagę na udział świadka w konstruowaniu relacji. Uczestnicy będą mieli także okazję opowiedzenia swojej własnej historii za pomocą kolażu.

Lekcja dostępna jest w dwóch wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 7–8, szkoły ponadpodstawowe.