Już 22 lutego zapraszamy na wykład o dziennikach Susan Sontag!

Z fantastycznym zapleczem intelektualnym, otwartym umysłem, krytycznym spojrzeniem stała się autorytetem w świecie kultury. Bez cienia przesady można powiedzieć, że kreowała ten świat. Jej rozważania o fotografii są nadal aktualne: „Fotografowanie stało się dziś rozrywką niemal równie powszechną jak seks i taniec. Oznacza to, że podobnie jak każda forma sztuki masowej fotografia w rękach większości ludzi wcale sztuką nie jest. Stanowi przede wszystkim rytuał społeczny, ochronę przed lękiem i narzędzie władzy”.

Korzenie autorki sztandarowej pozycji, którą jest książka „O fotografii”, tkwią w okolicach Białegostoku. Stamtąd pochodzili jej dziadkowie, a ona była przedstawicielką drugiego pokolenia urodzonego w Ameryce.

W lutym spotkamy się z Susan Sontag – z jej osobą, twórczością, poglądami. Urodzona w roku dojścia Hitlera do władzy, dorastała w epoce zimnej wojny, wydarzeń na Kubie i śmierci prezydenta Kennedy’ego. Podczas studiów polityka mało ją obchodziła, im jednak była starsza, tym bardziej reformowała świat.

Niesamowicie ambitna, czytająca zapamiętale od trzeciego roku życia, elokwentna i rozwinięta ponad miarę, budziła zdumienie wśród swoich nauczycieli, ale dopiero tych akademickich.

Zapraszamy na spotkanie z odważną kobietą, która wspierała Solidarność w stanie wojennym, która od 1993 do 1996 roku przyjeżdżała do Bośni, mieszkała w Sarajewie i swoją osobą budziła polityków,  wystawiając w warunkach wojennych „Czekając na Godota”. Ponadto potrafiła też bezkompromisowo przeciwstawić się własnemu prezydentowi po zamachu 11 września 2001 roku.

kiedy? 22 lutego 2023 (środa), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Jolanta Zaczkowska 
wstęp? 2 zł