Kalendarze na 2023 rok już dostępne!

Koniec 2022 roku zbliża się wielkimi krokami. Oczekując wyzwań, jakie przyniesie nam 2023 rok, przygotowaliśmy dla Was nie jeden… a dwa kalendarze! Stanowią one nie lada gratkę dla miłośników historii naszego regionu. Czarno-białe fotografie Górnego Śląska przeniosą nas w czasie, dzięki czemu będziemy mogli przyjrzeć się z bliska dawnemu Śląskowi i jego mieszkańcom.

W jakiej cenie? 20 zł
Gdzie nabyć? w kasach Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34 oraz w sklepiku internetowym

Kalendarz „Dawne fotografie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” mieści w sobie relację fotograficzną wykonaną przez rozbarczanina Heinza Potykę (1912–1955), pracownika znanej bytomskiej firmy optyczno-fotograficznej Brillen-Pickart. Wykonał on blisko sto trzydzieści zdjęć ukazujących ówczesne miasto i wkleił je do ręcznie wykonanego albumu, który zatytułował „Bytom w obrazach”. Album ten znajduje się do dziś w zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Fragment owego unikatowego zbioru, stanowiącego całościowy obraz Bytomia w latach 30. ubiegłego wieku, prezentujemy w postaci jednego z dwóch naszych kalendarzy.

styczeń 2023: Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Holteistrasse (obecnie ul. gen. Kazimierza Pułaskiego)
luty 2023: Gimnazjum Realne przy Tarnowitzer Chausse (obecnie I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Strzelców Bytomskich)
marzec 2023: Barbaraplatz (obecnie pl. Świętej Barbary) na Rozbarku – widok od zachodu
kwiecień 2023: Starostwo Powiatowe przy Kluckowitzerstrasse (obecnie budynek Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ul. Wojciecha Korfantego)
maj 2023: Gmach Wyższej Szkoły Realnej przy Kaiserplatz (obecnie IV Liceum Ogólnokształcące przy pl. gen. Władysława Sikorskiego)
czerwiec 2023: Wilhelmplatz (obecnie pl. Słowiański) – widok od południowego zachodu
lipiec 2023: Staw Łabędzi w parku miejskim z przystanią łódek (obecnie Staw Południowy w parku miejskim im. Franciszka Kachla)
sierpień 2023: Kawiarnia w parku miejskim (obecnie Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom)
wrzesień 2023: Gmach Poczty Głównej przy Piekarerstrasse (obecnie ul. Piekarska)
październik 2023: Kardinal-Kopp-Platz (obecnie pl. Rodła) – widok od południa
listopad 2023: Kościół pw. Świętej Małgorzaty i cmentarz na Wzgórzu Świętej Małgorzaty
grudzień 2023: Kościół pw. Świętej Barbary – widok od północnego zachodu

Natomiast kalendarz „Skarby śląskiej szafy. Dawne fotografie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” przedstawia mieszkańców Górnego Śląska i ich codzienne życie. Na archiwalnych zdjęciach znajdziecie m.in. wiosenne topienie marzanny, zdobienie wielkanocnych kroszonek, puszczanie listków mirtu na wodę, ale także okolicznościowe fotografie grupowe. Wybrane do kalendarza ujęcia bez dwóch zdań podkreślają piękno śląskiego stroju.

styczeń 2023: Pastuszkowie, Istebna, 1956 r.
luty 2023: Para nowożeńców w otoczeniu drużbów, Bytom, 1912 r.
marzec 2023: Topienie marzanny w stawie, Piekary Rudne, 1939 r., fot. W. Kurek
kwiecień 2023: Zdobienie wielkanocnych kroszonek, Bytom, l. 40. XX w.
maj 2023: Pierwsza komunia święta, Tarnowskie Góry, pocz. XX w.
czerwiec 2023: Uroczystość Bożego Ciała, Bytom, l. 40. XX w
lipiec 2023: Zatykanie krzyża na pierwszym snopku, Górny Śląsk, l. 30. XX w.
sierpień 2023: Dożynki, Studzienna (dzielnica Raciborza), l. 30. XX w.
wrzesień 2023: Zdjęcie przedszkolne, Bytom, pocz. XX w.
październik 2023: Grupa gospodarzy w strojach rozbarskich, Kamień (dzielnica Piekar Śląskich), 1901 r., fot. J. Gallus
listopad 2023: Wróżby andrzejkowe – puszczanie listków mirtu na wodę, Rozbark (dzielnica Bytomia), l. 30. XX w.
grudzień 2023: Kolęda, pow. strzelecki, pocz. XX w.