Sławomir Mrożek bez maski, część pierwsza. Wykład 31 sierpnia

„[…] od tego, co zjedliśmy na śniadanie, zależy dzieło, które piszemy wieczorem”.

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na kolejne spotkanie ze Sławomirem Mrożkiem. Tym razem przedmiotem analizy staną się obszerne „Dzienniki” pisarzaPrzygotowany przez Jolantę Zaczkowską wykład odbędzie się w środę 31 sierpnia o godzinie 17.00 w Centrum Edukacji MGB.

Mrożek usiłował napisać scenariusz własnej drogi samodzielnie, ale żeby tego dokonać, to trzeba mu było spisywać rachunki zysków i strat każdego dnia. „Błogosławieni, którzy mają koncepcję” – napisał. Stąd zapiski obejmujące wzloty i znacznie częściej upadki, które zaprzeczają  narzuconemu nam  poprzez twórczość obrazowi pisarza. Ujawniają zmaganie się z samym sobą, próby wyjścia poza swoje ja i podglądanie siebie. Pisarz pochylał się nad sobą, rozważał relacje z różnymi ludźmi, pokazywał swoje biedy i słabości, samotność w zderzeniu ze światem  emigracji, prowadził  dyskusje ze światem kultury. Poglądy  dramaturga na temat związków z kobietami i próby odczytania płci, kodów językowych, werbalnych i niewerbalnych znaków są niezwykle interesujące.  

Był artystą w dwojakim znaczeniu – kreując światy literackie, ale i przyglądając się jakby w lustrze swojemu życiu, tworzył własną biografię, na tyle, na ile mógł, świadomie. Mozolnie, niczym archeolog, odkrywał kolejne pokłady, żeby dojść do tego, co jest w nim samym grą, co stereotypem, co jest wiarygodne, a co należy odrzucić.

Wykład poświęcony Mrożkowi poprzez jego „Dzienniki” będzie zatem próbą odczytania biografii w kontekście zarówno wyborów, jak i narzuconych okoliczności historycznych, próbą zrozumienia, ile jest Mrożka w Mrożku i na ile Mrożek, opowiadając o sobie, ujawnia nam prawdy uniwersalne o nas samych. 

kiedy? 31 sierpnia 2022 (środa), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Jolanta Zaczkowska
wstęp? 2 zł