Wystawa „Schulz wg The Krasnals…” zostanie otwarta 9 września. Zapraszamy!

Wystawa Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu „Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich” łączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals. Obrazy anonimowych artystów, skupionych wokół grupy stanowią artystyczną interpretację twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu. Artyści stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń…

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowe połączenie specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Mocnym punktem wystawy jest również część edukacyjna, składająca się ze specjalnie opracowanej ścieżki zwiedzania. Wyprawa tym traktem będzie okazją dla zwiedzających, by poznać życie i twórczość Brunona Schulza oraz poszukać własnych „wysp determinacji” czyli potencjału i ograniczeń płynących z urodzenia w określonym miejscu i czasie. Bruno Schulz – artysta plastyk i twórca nowoczesnej literatury – staje się dla nas pozytywnym przykładem. Wystawie towarzyszą warsztaty dla różnych grup wiekowych (od klasy IV szkoły podstawowej).

czas trwania wystawy: 9.09–31.12.2022
miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu