Wystawa na Stadionie Śląskim otwarta! „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”

Wystawa na Stadionie Śląskim otwarta! „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł nowej ekspozycji którą można oglądać w sali muzealnej „kotła czarownic”. Artystyczne plakaty dopełniają pamiątkowe obiekty z kolekcji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się z udziałem Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego, Jana Widery – prezesa Stadionu Śląskiego, Iwony Mohl – dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Sławomira Majchera dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.  21 artystycznych plakatów promujących igrzyska olimpijskie, które w 1972 roku odbyły się w Monachium, maskotka jamnika Waldiego, oficjalny strój łuczniczki Ireny Szydłowskiej, krawaty, spinki do mankietów, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki – to tylko nieliczne przykłady przedmiotów, które znalazły się na ekspozycji.

 

Wystawa tak jak splecione koła olimpijskie łączy kilka instytucji, w tym Stadion Śląski i Muzeum Górnośląskie, podlegle Śląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu. Bardzo się cieszę że udało się te wspaniałe plakaty wyciągnąć na światło dzienne, że znalazły godne miejsce na Stadionie Śląskim. Cieszę, że w jednym miejscu możemy połączyć emocje sportowe ze sztuką – powiedział podczas otwarcie wystawy marszałek Jakub ChełstowskiWystawa plakatów olimpijskich i pamiątek z Igrzysk w Monachium eksponowana jest w wyjątkowym miejscu, jakim Narodowy Stadion Lekkoatletyczny. Stadion Śląski to legendarny stadion. To 65 lat historii światowej, polskiej, śląskiej… Historii, którą chcemy przekazywać przyszłym pokoleniom. Igrzyska Olimpijskie z 1972 roku zapisały się w historii kibiców jako spektakularne sukcesy polskich olimpijczyków. Zdobyliśmy 21 medali, 7 złotych, 5 srebrnych, 9 brązowych. To dało nam w klasyfikacji medalowej historyczne 7 miejsce- dodał prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.

Wydaje się, że sport i sztuka to dyscypliny które są od siebie biegunowo różne. Nic bardziej mylnego, o czym przekonywała podczas wernisażu dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu Iwona Mohl. To zestawienie może wydawać się zaskakujące, choć kolokwialnie można powiedzieć jest stare jak świat. Przypomnijmy sobie rzeźby antyczne, w tym Dyskobola Myrona, czy piękne malarstwo czarnofigurowe, na którym przedstawiani są herosi olimpijscy. To jest oczywiste, że o d czasów antycznych sport ze sztuką miał swoje związki. A wystawa, którą Muzeum Górnośląskie prezentuje na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym jest tego najlepszym przykładem.

Na wystawie zaprezentowane zostaną, wydane specjalnie z okazji igrzysk, plakaty artystyczne. Inicjatorem wydania serii plakatów artystycznych był główny projektant igrzysk Otl Aicher. Zwrócił się on do wybitnych twórców z apelem o przygotowanie na zbliżające się igrzyska plakatów nawiązujących tematycznie do idei olimpizmu, sportu czy ogólnie pojmowanej kultury fizycznej – mówił Mieczysław Dobkowski kurator wystawy. Na apel pozytywnie odpowiedziało 28 artystów z całego świata, m. in.  David Hockney,  Oscar Kokoschka, Victor Vasarely, Jan Lenica. Na początku wydrukowano po 200 plakatów każdego z 28 autorów w ramach ekskluzywnej, limitowanej edycji.  Wykonano je w technice sitodruku,  a każdy plakat był własnoręcznie sygnowany przez twórcę. Pierwsza „masowa” edycja wszystkich 28 plakatów została zrealizowana przez wydawnictwo Olympia GmbH w latach 1970–72 technikami offsetu i serigrafii. Z tej edycji pochodzi 21 oryginalnych  plakatów, które będzie można zobaczyć na wystawie. Uzupełnieniem ekspozycji będzie „tytułowy” plakat monachijskiej olimpiady autorstwa  Otl Aichera, jeden z serii plakatów oficjalnych promujących poszczególne konkurencje, oraz plansze z tekstem i ilustracjami.

Partnerem wystawy jest Muzeum Sportu i Turystyki z Warszawy. Podczas wernisażu Sławomir Majcher – dyrektor warszawskiej placówki mobilizował do tego, żeby wracać do złotych chwil polskiego sportu. Zachęcam do tego, żeby słać w świat tę informację, że tu na Stadionie Śląskim jest taka wystawa, która pozwoli nam wrócić do patetycznych chwil, nie do zamachu, nie do tego dramatu, ale do tych wspaniałych emocji.

Ekspozycję, która powstała we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, można oglądać od 20 lipca do 31 października 2022 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wystawa jest dostępna dla osób zwiedzających obiekt.

HARMONOGRAM ZWIEDZANIA

Godziny zwiedzania od poniedziałku do piątku:

Trasa krótka: 9.00, 14.00, 16.30

Trasa długa: 10.00, 12.00, 15.00

Godziny zwiedzania w soboty i niedziele:

Trasa krótka: 11.30, 13.30, 15.30, 17.30

Trasa długa: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Punkt widokowy:

od poniedziałku do piątku: od 7.00 do zmierzchu

soboty i niedziele: od 9.00 do zmierzchu

Bilety na zwiedzanie można kupić na stronie: https://stadionslaski.pl/zwiedzanie