Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów

Skąd się bierze zwierzę? │ lekcja muzealna

Jeżeli brać pod uwagę wszystkie, nawet najprymitywniejsze formy życia, to obchodzimy właśnie 3,8 miliardową rocznicę jego powstania. „Już” około 2 miliardy lat później zdecydowało się ono na wykorzystanie tlenu do oddychania. A potem już było z górki, jednak z wieloma wybojami po drodze.

O tym, jak rozwijało się i zmieniało życie na Ziemi, dowiecie się, wędrując po naszej przenośnej osi czasu na wystawie „Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Zaczynamy od powstania wszechświata, a skończymy gdzieś w okolicach mamutów i naszych, „jaskiniowych” przodków. Oczywiście bogato ilustrowany miniwykład jest tylko częścią zajęć. Ich druga część pozwoli zapoznać się z niezwykłymi eksponatami, zgromadzonymi na wystawie. Zobaczycie tam nawet kawałek kości tyranozaura a także jedne z najstarszych znalezisk w Polsce: ślady sinic sprzed 2 miliardów lat!

Jednym z ważnych tematów, poruszanych na lekcji jest cykliczne zjawisko wymierania. W dziejach życia paleontolodzy wyróżniają pięć tzw. wielkich wymierań i cały szereg mniejszych. W trakcie najgorszego z nich wyginęło 95% gatunków, a jednak życie odrodziło się , chociaż w nieco zmienionej formie. Ostatnie wymieranie stało się zresztą przyczyną tego, że istniejemy – po wyginięciu dinozaurów rządy na Ziemi objęły ssaki. Dlaczego jednak w ogóle do nich dochodzi i czy przed nami kolejne – o tym też będziemy rozmawiali na naszej wystawie podczas lekcji.

Lekcja dostępna jest w trzech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 4-6, klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe.

Kamuflaż na dinozaura │ warsztaty

Dzięki tym warsztatom nie tylko dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o dinozaurach i zobaczycie skamieniałe kości prehistorycznych istot, ale również każdy będzie mógł przeobrazić się w niemal prawdziwego dinozaura oraz śmiało wkroczyć w świat sprzed milionów lat. Stworzycie specjalne czapeczki, które zmienią was nie do poznania w prehistoryczne jaszczury.

Lekcja dostępna jest w trzech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: grupy przedszkolne,  klasy 1-3, klasy 4-6.

Jak zostać paleontologiem? │ warsztaty

Mały czy duży, samodzielny czy jako cząstka gigantycznej konstrukcji – w odkrywaniu prawdy o dinozaurach pomoże nam wyobraźnia, ale niezbędna będzie również wiedza techniczna. Z rozsypanych elementów spróbujemy zbudować prawdziwy jurajski świat, pamiętając o… proporcjach. Zastanowimy się też, skąd wiemy, jak wyglądały dinozaury i inne prehistoryczne stwory. Czy szkielet prawdę nam powie? Na koniec zabawimy się w paleontologów i zrekonstruujemy mitycznego stwora.

Aura na dinozaura │ warsztaty

Wszyscy interesujemy się dinozaurami, ale to, co sobie na ich temat wyobrażamy, często nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Jak to było naprawdę, dowiemy się na naszych zajęciach, podczas których wykonamy także papierowe modele 3D wybranych gatunków.

Dawno temu w Bytomiu – dinodizajn │ warsztaty

Czy w legendach możemy znaleźć prawdę o prehistorycznych czasach? Czy Bytom zawsze był w tym samym miejscu na Ziemi? I jakie stwory można było tu spotkać dawno, dawno temu? Podczas warsztatu stworzymy własne, oryginalne torby z przedstawieniami stworzeń, które wszyscy lubią: dinozaurów!