⛪️ Wystawa „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” otwarta!

Kobiecy szkielet, fragmenty wyrobów garncarskich i kości zwierzęcych, pozostałości pieców kaflowych, monety czy plomby towarowe – to tylko kilka eksponatów, które można zobaczyć na nowej wystawie „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa”. Wystawa będzie czynna do 30 listopada 2022 roku.

Inspiracją wystawy „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” były badania przeprowadzone w 2020 roku przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz badania przeprowadzone w 1998 roku przez Pracownię Konserwatorską „Akant”. Dodatkowy bodziec do stworzenia ekspozycji stanowiła niewielka liczba źródeł historycznych na temat kościoła Świętego Ducha, a tym samym skąpa wiedza o tym ważnym w historii miasta obiekcie.

W trakcie prac badawczych w 1998 roku odkryto pozostałości grobów i relikty najprawdopodobniej wcześniejszej budowli. Natomiast w trakcie badań sondażowych w 2020 roku odkryto pozostałości cmentarza, a w trakcie nadzoru archeologicznego nad zabezpieczaniem fundamentów kościoła odsłonięto niestałości w wątku budowlanym na poziomie muru fundamentów.

Na wystawie prezentujemy najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego – Via Regia.

Ekspozycji towarzyszy publikacja, która zawiera zarys historii szpitala bożogrobców oraz kaplicy (później kościoła) od roku 1299 do czasów międzywojennych XX wieku. W katalogu tym zamieszczono także fotografie i krótkie opisy prezentowanych na wystawie zabytków.

czas trwania wystawy: 26 maja – 30 listopada 2022 roku
miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2 
kurator: Jarosław Święcicki
wstęp? w cenie biletu na wystawę czasową