Dziękujemy, że byliście z nami! Kolejna Noc Muzeum już za rok!

Dziękujemy, że tak tłumnie odwiedziliście nasze Muzeum! To był wieczór pełen artystycznych wrażeń i noc pełna muzealnej ekscytacji! Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Muzeum była „Noc wspólnoty” w kontekście odnoszącym się zarówno do relacji międzyludzkich, jak i do zależności w świecie zwierząt. 

Nie zabrakło rzymskich legionistów, którzy zapraszali na warsztaty dla dzieci, które wśród najmłodszych cieszyły się ogromną popularnością. Na zajęciach „Pax Romana” przygotowanych przez Dział Archeologii można było wykonać naczynia typu terra sigillata, kolię z paciorków, nauczyć się pisać na tabliczkach z wosku, a chętni zostali „opieczętowani” stemplem- tatuażem o treści SPQR, nawiązującym  do oficjalnej nazwy Starożytnego Rzymu. Zajęcia plastyczne dla dzieci przygotowane przez Dział Edukacji zgromadziły tłum najmłodszych, chętnych wziąć udział w malowaniu owadów na kamieniach. Po zmroku nasz ogród zamienił się w przyrodnicze obserwatorium. Nasi przyrodnicy instruowali jak prowadzić nocne obserwacje owadów.

W trakcie tego rocznej „Nocy wspólnoty” nie zabrakło ukraińskich akcentów. Melomanii mieli okazję wysłuchać mini recitalu Bohdana Krywopusta- pianisty i kompozytora z Ukrainy, który przygotował mini recital. Była także okazja, żeby kupić przysmaki przygotowane przez nasze wschodnie sąsiadki.

Miłośnicy sztuki mieli okazję stworzyć mapę artystycznego świata, podejrzeć pracę konserwatorów zabytków, spróbować swoich sił w tworzeniu szkiców martwej natury, odbić obrazki, wykorzystując matryce graficzne oraz poznać uniwersalny język sztuki. Przygotowane przez Działy Sztuki i Edukacji zajęcia cieszyły się ogromną popularnością.

Zwolennicy zagadnień z dziedziny etnografii mieli okazję wysłuchać prelekcji poświęconych „Życiu w familoku”. Przygotowane przez nasze etnografki zagadnienia stały okazję do wymiany wspomnień osób biorących udział w wykładach. 

Tegoroczna muzealna noc to był prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Pracownicy Działu Przyrody radzili jak budować domki dla owadów, pokazywali warsztat przyrodnika ( nocne obserwacje owadów), oprowadzali po wystawach „Przyroda Górnego Śląska” i „Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”, odpowiadali na liczne pytania zwiedzających. 

Dział Historii przygotował oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”, prezentację zdjęć Bytomia ze starych fotograficznych klisz oraz pokaz filmu Georg Brüning – wybitny Europejczyk, który powstał z inicjatywy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Bytomiu.

Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia, mamy nadzieję, że wcześniej niż za rok!:-)

Dziękujemy Operze Śląskiej za wypożyczenie strojów rzymskich legionistów!

Fot. Witalis Szołtys