✍️ Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego – rozstrzygnięcie konkursu

Obraz a słowo

Literacki opis dzieła malarskiego

Rozstrzygniecie konkursu

Gęsie Pióra 2022 – nagrody główne w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”, organizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu – zostały przyznane! Statuetki ufundowane przez Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza pojadą tym razem do Sowiny i Warszawy. Stamtąd bowiem pochodzą młodzi ludzie, którzy najlepiej opisali obraz Włodzimierza Tetmajera „Obieranie ziemniaków”, znajdujący się w kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano aż 220 prac z całej Polski. Jury, w skład którego wchodzi Iwona Mohl – dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, dr hab. Anna Gomóła – prof. Uniwersytetu Śląskiego, i Anna Rak – kierownik Działu Edukacji MGB, podkreśla wyjątkowo wysoki poziom tegorocznej edycji, szczególnie w kategorii literackiej.

– Uzgadniając werdykt, mieliśmy do oceny bardzo dobre prace. To wyjątkowo trudne i odpowiedzialne zadanie. Na ostatnim etapie oceny, wybierając finalistów, kierowaliśmy się przede wszystkim zasadą różnorodności: chcieliśmy pokazać jak najwięcej oryginalnych, niekiedy zaskakujących spojrzeń na obraz – mówi Anna Rak, pomysłodawczyni konkursu. – Książeczka pokonkursowa jest dowodem na to, że sztuka może inspirować młodych ludzi i może zaskoczyć nas, dorosłych, często zamykających się w sprawdzonych formułach i interpretacjach.

Do głównego werdyktu dostali się uczniowie szkół zarówno podstawowych, jak i ponadgimnazjalnych. Cieszymy się popularnością konkursu wśród młodych ludzi i składamy podziękowania wszystkim uczestnikom i ich opiekunom.

– Dzięki tym opowiadaniom i opisom obrazy z naszej bytomskiej galerii zaczynają funkcjonować w świadomości młodego pokolenia. To bardzo ważne zadanie, które staramy się od lat realizować – mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Również z tego powodu Miasto Bytom od lat wspiera konkurs, który popularyzuje wiedzę o jednej z najważniejszych galerii malarstwa polskiego w Polsce. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz po raz kolejny ufundował statuetki Gęsie Pióra – główne nagrody w konkursie.

Rekordowa była w tym roku nie tylko liczba uczestników, ale również objętość prac. Z tego powodu publikacja pokonkursowa liczy ponad 130 stron! Dostępna jest jak zawsze w dwóch wersjach: papierowej i elektronicznej.

Werdykt XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Jury w składzie:

Iwona Mohl – przewodnicząca jury, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,

dr hab. Anna Gomóła, prof. UŚ – Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego,

Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,

po przeczytaniu 220 prac, podkreślając bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji, szczególnie w kategorii literackiej, zdecydowało przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Kategoria literacka

I nagroda – Gęsie Pióro: Katarzyna Komisarz z Zespołu Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Sowinie,

II nagroda: Zuzanna Deć z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach,

III nagroda: Zuzanna Rybarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku,

wyróżnienia:

Wojciech Lachman ze Szkoły Podstawowej nr 44 im. prof. Jana Molla w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Łodzi,

Joanna Brzenczka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu,

Maksym Kimla z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Kategoria formalna

I nagroda – Gęsie Pióro: Krzysztof Marusik ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Gustawa Morcinka w Warszawie,

II nagroda: Weronika Matryba ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego STO w Warszawie,

III nagroda: Antonina Rosa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Brzesku.

Ponadto ze względu na bardzo wysoki poziom konkursu i fakt, że poza tekstami finałowej dziewiątki laureatów dostrzegliśmy wiele prac godnych uznania, jury postanowiło kilka z nich uhonorować.

Wyróżnienia honorowe otrzymują:

Jakub Szul ze Szkoły Podstawowej im. Anny z Działyńskich Potockiej w Posadzie Górnej,

Aleksander Tosik ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Lucjana Szenwalda w Pszowie,

Emily Janson z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie,

Jakub Kozicki ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu,

Emily Colerick z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Jana Twardowskiego w Lublinie,

Anna Gil ze Szkoły Podstawowej w Krasnej.

Jurorzy i organizatorzy konkursu pragną w szczególny sposób podziękować wszystkim uczestnikom konkursu i zaakcentować, że poza pracami ujętymi w werdykcie znalazło się wiele bezbłędnych i ciekawych literacko opisów. Składamy również podziękowania nauczycielom, którzy zachęcili młodzież do odkrywania tajemnic ukrytych w obrazie.