Wystawa „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” otwarta!

Kielichy szklane, puchary z pokrywką i bez pokrywy, misternie formowana w szkle XVII-wieczna cukiernica, naczynia ręcznie formowane, rytowane i grawerowane, szklanica z herbem z okresu unii personalnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1704 roku, znane z domów naszych babć komplety na toaletkę z barwionego szkła, literatki, szklane rzeźby, szkło artystyczne – to tylko nieliczne przedmioty, które znalazły się na nowej czasowej wystawie „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. Na ekspozycji zgromadzono unikatowe obiekty z muzealnej kolekcji, które do tej pory nie były pokazywane. Wystawa będzie czynna od 14 kwietnia do 31 lipca 2022 roku.

Eksponaty, które znajdują się w salach wystawienniczych, można podzielić według dwóch kategorii. Jedna z nich do przedmioty użytkowe, drugą stanowi szkło artystyczne.

Urszula Mikoś, kuratorka wystawy:

Jest to pierwsza wystawa retrospektywna, jeśli chodzi o naszą kolekcję szkła. Do tej pory zaledwie pojedyncze eksponaty były pokazywane na innych czasowych wystawach. Niemal 99 procent zgromadzonych na ekspozycji przedmiotów eksponujemy po raz pierwszy. Wśród kruchych obiektów znajdziemy prawdziwe białe kruki. Zwraca uwagę np. XVII-wieczny kielich poczdamski, który jest unikatowy. Mamy w kolekcji też puchar rytowany diamentem, jedyny taki przedmiot w zbiorach muzealniczych w Polsce.

Wystawa zatytułowana „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to nie tylko pokaz historycznych obiektów muzealnych, z którymi zwiedzający obcować będzie po raz pierwszy od czasu otwarcia naszego muzeum. To także stworzenie przestrzeni, w której nasz gość poczuje się jak u siebie, odnajdując obiekty z własnych wspomnień.

Wśród prezentowanych obiektów znajdują się zarówno historyczne szkła czy autorskie unikaty z kolekcji muzealnej, jak i szkła użytkowe z prywatnych zbiorów naszych pracowników. Niejeden zwiedzający znajdzie tu formy znane z własnej kuchni czy babcinego kredensu.

Obok XVII-wiecznych klejnotów – rytowanych pucharów i złoconych kielichów – a także barwnych toaletek w stylu art déco staną autorskie szkła artystyczne sygnowane nazwiskami Horbowy, Dajewska czy Tomaszewski. Sąsiadować z nimi będą m.in. świecznik „Karolinka” i wazon „Sękacz” z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”.

fot. Witalis Szołtys