Wystawa „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” otwarta!

Kielichy szklane, puchary z pokrywką i bez pokrywy, misternie formowana w szkle XVII-wieczna cukiernica, naczynia ręcznie formowane, rytowane i grawerowane, szklanica z herbem z okresu unii personalnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1704 roku, znane z domów naszych babć komplety na toaletkę z barwionego szkła, literatki, szklane rzeźby, szkło artystyczne – to tylko nieliczne przedmioty, które znalazły się na nowej czasowej wystawie „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. Na ekspozycji zgromadzono unikatowe obiekty z muzealnej kolekcji, które do tej pory nie były pokazywane. Wystawa będzie czynna od 14 kwietnia do 31 lipca 2022 roku.

Eksponaty, które znajdują się w salach wystawienniczych, można podzielić według dwóch kategorii. Jedna z nich do przedmioty użytkowe, drugą stanowi szkło artystyczne. „Jest to pierwsza wystawa retrospektywna, jeśli chodzi o naszą kolekcję szkła. Do tej pory zaledwie pojedyncze eksponaty były pokazywane na innych czasowych wystawach. Niemal 99 procent zgromadzonych na ekspozycji przedmiotów eksponujemy po raz pierwszy” – mówi Urszula Mikoś, kuratorka wystawy. – „Wśród kruchych obiektów znajdziemy prawdziwe białe kruki. Zwraca uwagę np. XVII-wieczny kielich poczdamski, który jest unikatowy. Mamy w kolekcji też puchar rytowany diamentem, jedyny taki przedmiot w zbiorach muzealniczych w Polsce” dodaje.

Wystawa zatytułowana „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to nie tylko pokaz historycznych obiektów muzealnych, z którymi zwiedzający obcować będzie po raz pierwszy od czasu otwarcia naszego muzeum. To także stworzenie przestrzeni, w której nasz gość poczuje się jak u siebie, odnajdując obiekty z własnych wspomnień.

Wśród prezentowanych obiektów znajdują się zarówno historyczne szkła czy autorskie unikaty z kolekcji muzealnej, jak i szkła użytkowe z prywatnych zbiorów naszych pracowników. Niejeden zwiedzający znajdzie tu formy znane z własnej kuchni czy babcinego kredensu.

Obok XVII-wiecznych klejnotów – rytowanych pucharów i złoconych kielichów – a także barwnych toaletek w stylu art déco staną autorskie szkła artystyczne sygnowane nazwiskami Horbowy, Dajewska czy Tomaszewski. Sąsiadować z nimi będą m.in. świecznik „Karolinka” i wazon „Sękacz” z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”.

fot. Witalis Szołtys