Wyjątkowy projekt z myślą o chorych! Dzisiaj Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day)!
W trosce o chorych onkologicznie i neurologicznie, którzy mają utrudniony dostęp do kultury, przypominamy cykl „Pogotowie kulturalne”. To aż 15 filmów, w których nasi muzealnicy dzielą się swoimi naukowymi pasjami.
Przeglądając filmowy kalejdoskop poznacie niesamowitą historię królewskiego rodu żubrów, dowiecie się, co możemy odczytać z wyglądu drzewa, jakie tajemnice skrywają dzieła Wyczółkowskiego, jak konserwuje się obrazy, jak zostać archeologiem i jakie znaczenie mają poszczególne elementy stroju rozbarskiego… A do tego otrzymacie pakiet muzyki z kojącym brzmieniem harfy, skrzypiec, klawesynu, utwory fortepianowe w stylu refleksyjnym lub bardziej rozrywkowym transmitowane z muzealnych wystaw. Dla tych, którzy doświadczają ograniczeń ze względu na proces leczenia, edukacyjny pakiet jest swoistą kładką umożliwiającą stały kontakt z muzeum.
Projekt „Pogotowie kulturalne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura dostępna”. Partnerzy projektu: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach, Śląskie Towarzystwo Muzyczne.
Jeszcze w czasach przed pandemicznych udało nam się w ramach programu pilotażowego zrealizować wykłady na Oddziale Onkologicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. Chorzy oczekujący na podanie chemii mieli okazję wysłuchać pracowników Muzeum Górnośląskiego oraz zobaczyć przywiezione przez nich eksponaty. Cykl obejmował także koncerty organizowane na oddziale lub w formie transmisji online z muzeum, nad których poziomem i atrakcyjnością czuwało Śląskie Towarzystwo Muzyczne.
Program pilotażowy „Pogotowie kulturalne” otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za najlepszą inicjatywę edukacyjną popularyzującą dziedzictwo kulturowe. Został doceniony także przez konkursowe jury najważniejszej nagrody muzealnej w Polsce – „Pogotowie kulturalne” otrzymało wyróżnienie w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019.