„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”- druga edycja programu

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ogłasza drugą edycję programu własnego pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022” (program finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu).

Podstawowe informacje

Celem programu jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł.

W roku 2021 planowane jest wydatkowanie 2 mln zł na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej. Działania możliwe do dofinansowania to: realizacja projektów współczesnych artystów odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności, konserwacja istniejących dzieł, wykup depozytów rzeźb gotowych, realizacja odlewów prac artystów polskich i zagranicznych, ewentualnie projektów rzeźb, w celu umieszczenia w przestrzeni publicznej – zewnętrznej i wewnętrznej ze stałym, nieograniczonym dostępem dla publiczności, np. w parkach rzeźby, foyer, lobby, na dziedzińcach siedzib instytucji użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury, uczelni.

Uprawnionymi wnioskodawcami są:

• samorządowe instytucje kultury (muzea i inne instytucje kultury, posiadające kolekcje/zbiory rzeźby nowoczesnej i współczesnej) niebędące współprowadzonymi przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu;
  • jednostki samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną.

Termin składania wniosków:

4.01.202- 14.02.2022 przez platformę witkac.pl

Kontakt:

e-mail: program-rzezba21@rzezba-oronsko.pl

fot. Witalis Szołtys, „Orator (Mówca)” rzeźba Stanisława Szukalskiego 1913, brąz ze zbiorów MGB