Podcast historyczny „Menachem Baruch March. Jeniec brytyjski nr 4573”

Wojna – czas chaosu, niepokojów, ludzkich dramatów…

W latach II wojny światowej władze niemieckie zakładały, że Górny Śląsk poprzez maksymalne zaangażowanie istniejącej infrastruktury przemysłowej wzmocni niemiecki potencjał gospodarczy. Do prac ponad siły włączano m.in. jeńców wojennych, osadzonych w stalagach Lamsdorf i Teschen. Obydwu obozom macierzystym podlegało ponad 2,5 tys. komand roboczych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ostrawsko-Kawińskim. Aż 29 utworzono w powiatach miejskim i ziemskim bytomskim/bytomsko-tarnogórskim. Jednym z nich było komando E 593 przy kopalni „Hohenzollern” (obecnie nieistniejącej kopalni „Szombierki-Centrum”), przeznaczone dla jeńców brytyjskich żydowskiego pochodzenia. W 1943 roku został w nim osadzony Menachem Baruch March.

Zapraszamy Państwa do wysłuchania dziewiątego nagrania z serii podcastów historycznych pt. „Menachem Baruch March. Jeniec brytyjski nr 4573”.

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, we współpracy ze Stiftung Haus Oberschlesien, Kulturreferat für Oberschlesien, Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen.