🎥 Premiera filmu „Dwa światy. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”

Już 28 października o godzinie 17.00 zapraszamy na premierę filmu „Dwa światy. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”!

Film obejmować będzie te elementy dziedzictwa materialnego i niematerialnego, których z różnych przyczyn nie można zaprezentować na wystawie „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, dostępnej dla zwiedzających już od 5 listopada.

Motyw wiodący – dwa światy – odnosi się do świata realnego, materialnego, w którym żyjemy i funkcjonujemy, oraz świata minionego. Poprzez sięganie do wielowątkowej historii miasta obecność przedstawicieli społeczności żydowskiej w społeczno-gospodarczym życiu Bytomia, w szeregach miejskiego establishmentu (jako członków stowarzyszeń i towarzystw, donatorów fundacji stypendialnych i inspiratorów akcji charytatywnych i pomocowych) czy bytomskiego samorządu, wreszcie – idąc dalej – w szeregach mimowolnych bohaterów dramatycznych wydarzeń II wojny światowej i asymilacji w nowej, powojennej rzeczywistości – zostanie pokazana w kontekście zachowanych relacji i wspomnień, materiałów archiwalnych, swoistych „spotkań” z miejscami ważnymi, takimi jak np. cmentarz żydowski, a także śladów zachowanych w urbanistyczno-architektonicznej substancji miasta.

kiedy? 28 października 2021 (czwartek), godz. 17.00
gdzie? Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34

Premiera odbędzie się z udziałem twórców filmu – Alicji Schatton i Tomasza Kozika.

UWAGA! W związku z ograniczeniami epidemicznymi wprowadzonymi dla Państwa bezpieczeństwa obowiązuje limit 60 osób na wykładzie.