Trwa przedsprzedaż biletów na warsztaty koronki klockowej!

Trwa przedsprzedaż biletów na warsztaty koronki klockowej! Warsztaty koronkarskie w ramach festiwalu Ślōnski szwōng prowadzi Małgorzata Połubok. Cykl obejmuje 3 spotkania, grupa będzie liczyła maksymalnie 7 osób. Karnet kosztuje 45 zł.

Koronka klockowa swoją nazwę wzięła od narzędzi – klocków, za pomocą których jest wytwarzana. Na klocki nawijane są nici, które następnie tworzą koronkę. Rękodzieło powstaje na podstawie wcześniej wyrysowanego szablonu, przymocowanego do poduszki. Prawidłowy sposób splatania klocków odpowiada za tworzenie określonych wzorów koronek. Rzemiosło to wymaga precyzyjnej znajomości podstaw wszystkich ściegów koronkarskich, ale jednocześnie dużej pomysłowości w tworzeniu nowych rozwiązań.

Na rozwój i wzornictwo śląskiej koronki klockowej największy wpływ miało bliskie sąsiedztwo z ośrodkami czeskimi, morawskimi, słowackimi, jednakże widoczne są także wpływy włoskie, niderlandzkie, a przede wszystkim austriackie i niemieckie. Patronką śląskiego koronczarstwa była księżna pszczyńska Daisy Hochberg von Pless, która angażowała się w działalność charytatywną, i założyła kilkanaście szkół, gdzie kobiety mogły bezpłatnie uczyć się rzemiosła. Koronkarstwo stało się źródłem dochodu dla wielu śląskich rodzin.

W naszym regionie rękodzieło to szczególnie rozwinęło się we wsiach i miastach w okolicach Cieszyna i Ustronia, m.in. Goleszowie, Cisownicy, Strumieniu czy Skoczowie. W Ustroniu ok. 1903 r. córka miejscowego pastora założyła szkołę robótek ręcznych, gdzie dziewczęta mogły pobierać naukę. Z czasem koronka klockowa stała się bardzo popularna i dostępna, dlatego też wykorzystywano ją do ozdoby stroju ludowego – w naczółkach czepców, obszyciach koszul i bielizny, zdobiła także garniturę kuchenną, poduszki, beciki. Najbardziej charakterystyczną cechą śląskiej koronki klockowej jest wzór z grubszą nitką konturową, osadzony na cieniutkiej siateczce będącej podstawą koronki.

Warsztaty obejmują cykl 3 spotkań:

▪️11 lipca (sobota), godz. 12:30
▪️12 lipca (niedziela), godz. 12:30
▪️18 lipca (sobota), godz. 12:30

miejsce: W. Korfantego 34
prowadzenie: Małgorzata Połubok
wstęp: 45 zł (karnet na 3 spotkania), przedsprzedaż
Bilety do nabycia w kasie muzealnej.

Osoby, które zakupiły bilet w pierwszym terminie warsztatów, proszone są o kontakt telefoniczny z Działem Edukacji☎️32 281-82-94 w. 127. Bilety zachowują ważność.

Liczba uczestników ograniczona (7 miejsc).

▪️ Nowe godziny zwiedzania oraz regulamin zwiedzania 📜
▪️ Aktualne wystawy czasowe: „Rewizje 4. Wszystko płynie” 🖼
▪️ Nadchodzące wystawy czasowe: „Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”🖼
▪️ Wystawy stałe: przyrodnicza 🦋, etnograficzna 🕰, Galeria Malarstwa Polskiego 🎨