Kilka miesięcy temu prezentowaliśmy wystawę „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”. Towarzysząca jej książka pod tym samym tytułem cieszyła się tak dużym powodzeniem, że cały nakład został wyprzedany. Dlatego z ogromną przyjemnością udostępniamy wydawnictwo w wersji elektronicznej w dwóch formatach – w serwisie ISSUU z możliwością wirtualnego przewracania kartek i jako plik PDF do czytania i pobrania.
Książka opisuje różne historie. Jedną z nich jest historia badań archeologicznych prowadzonych na Małgorzatce na przestrzeni 90 lat. Przyniosły one wiele ciekawych odkryć w postaci zabytków ruchomych – monet, fragmentów naczyń glinianych i dewocjonaliów (wszak na wzgórzu wciąż funkcjonuje cmentarz!). Badania dostarczyły też wielu cennych obserwacji, które pozwoliły odpowiedzieć na szereg pytań, na przykład jak wyglądały wały obronne wczesnośredniowiecznego grodu kasztelańskiego (wykopaliska w latach 1957 i 2014) czy barokowy kościół, na którego relikty nasi archeolodzy natrafili w roku 2018.
Fascynująca i tajemnicza jest właśnie historia kościołów, które wznoszono w tym miejscu co najmniej od 2. połowy XII wieku. Śladów pierwszego, romańskiego, ufundowanego przez Bolesława Kędzierzawego, archeolodzy do tej pory nie znaleźli. Cała zaś nasza wiedza o drugiej budowli, istniejącej gdzieś między początkiem XV a 2. połową XVII wieku, pochodzi wyłącznie ze źródeł pisanych.
Kolejną historię można wyczytać z… kości. To historia naszych przodków, dawnych mieszkańców Bytomia i okolic. Ich życia i śmierci, ich udanej lub przegranej walki z różnymi chorobami, złymi nawykami i wypadkami oraz ich nadziei na życie wieczne.
Archeolodzy nie daliby rady sami opisać tych wszystkich historii bez współpracy ze specjalistami innych dziedzin – historykiem, antropologiem, archeozoologiem, ceramologiem i numizmatykiem. Dzięki pięknym fotografiom i oprawie graficznej książka nabrała ostatecznego kształtu i charakteru.
Teksty opracowała Beata Badura przy współpracy Wojciecha Kawki, Pawła Milejskiego, Agaty Hałuszko i Radosława Zdaniewicza.
Konsultantem naukowym publikacji jest historyk dr hab. Piotr Boroń z Uniwersytetu Śląskiego.
Zapraszamy do wirtualnej eksploracji!
Publikacja w wersji PDF
„Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”
Publikacja w serwisie ISSUU: