Edukacja #zostańwdomu. Materiały do nauczania początkowego. Wielka wyprawa wilka Alana. O wędrowaniu w świecie przyrody.

Edukacja #zostańwdomu

Materiały do nauczania początkowego

Podczas prowadzonych przez nas zajęć staramy się prezentować wybrane tematy w formie zabawy, wierząc, że dzieci w wieku szkolnym (oraz inni, starsi odbiorcy) lepiej w ten sposób zapamiętują prezentowany temat. Tym razem proponujemy Wam materiały, które pozwolą przeprowadzić zajęcia przybliżające zagadnienie migracji, inwazji i ekspansji gatunków, a wszystko to w przyjemnej i przystępnej formie quizu i gry planszowej. Znajdziecie tu scenariusz zajęć, opis dioram przyrodniczych, zdjęcia, a także grę planszową z zasadami gry, które mogą Wam się przydać do uatrakcyjnienia Waszych zajęć on-line.

Temat: Wielka wyprawa wilka Alana. O wędrowaniu w świecie przyrody

OPIS LEKCJI:

Lubicie podróżować? Poznawać nieznane kraje i przeżywać niezwykłe przygody? Otóż wyobraźcie sobie, że zwierzęta również podróżują. Ale nie w ramach wakacyjnych wycieczek – wręcz przeciwnie! Podróżowanie w świecie zwierząt to bardzo poważna sprawa. W każdym razie często zdarza się, że zwierzęta muszą ruszyć przed siebie i zaczynają długą wędrówkę do nowych, nieznanych miejsc. Przykładem takiego zwierzęcia jest wilk o imieniu Alan. W 2009 roku rozpoczął swoją wędrówkę i w ciągu niecałej połowy roku odwiedził cztery kraje, przepłynął aż dwie wielkie rzeki (Odrę i Wisłę), pokonał kilka naprawdę ruchliwych dróg (między innymi ogrodzoną autostradę A1) i samotnie przebył 1500 kilometrów! Jeśli chcecie poznać trasę jego wędrówki, zagrajcie w naszą grę! Sami zobaczycie, jak długa była jego droga do nowego domu.

Cele:

• Poznanie różnicy między migracją, inwazją i ekspansją przyrodniczą

• Uwrażliwianie dzieci na delikatność ekosystemów przyrodniczych

• Poznanie przyrodniczej mapy Polski

• Kreatywna zabawa.

GRUPA DOCELOWA:

• przedszkola (przy skróconym materiale), szkoły podstawowe

CZAS TRWANIA:

• 45-60 minut

TYP ZAJĘĆ:

• zajęcia z quizem i z grą planszową

ZAGADNIENIA KLUCZOWE:

• Przemieszczanie się gatunków – migracja, inwazja, ekspansja

• Zagrożenie ekologiczne wynikające z migracji i inwazji

• Wilk Alan jako przykład zwierzęcia migrującego

• Rzeki jako naturalne bariery powstrzymujące migrację.

POTRZEBNE MATERIAŁY (wersja podstawowa lekcji):

• wizerunki gatunków ekspansyjnych i inwazyjnych

• kartki – zielona, żółta i czerwona

• archiwalne zdjęcia królików w Australii

(dodatkowo do przeprowadzenia gry dla dwóch lub więcej graczy:

• wydruk z regułami zabawy

• wydruk z grą planszową

• pionki i kostki do gry).

Jak przeprowadzić zajęcia przyrodnicze?

Prezentowane materiały mogą posłużyć do realizacji następujących zagadnień:

Czy zwierzęta i rośliny wędrują?”

Czy zawsze jest to dobre dla przyrody?”

Jaka jest różnica między ekspansją, inwazją i migracją?”

Wiosna i lato to czas, kiedy lubimy ruszyć się z domu i gdzieś pojechać? Ale po co to robimy? A jeśli my, ludzie, mamy swoje powody, żeby podróżować, to czy zwierzęta i rośliny również to robią? Ale przede wszystkim – czy mały, słodki puchaty króliczek może doprowadzić do końca świata? To zagadnienia, którymi się dzisiaj zajmiemy!

Opisy zajęć:

Dodatkowe materiały:

• wizerunki gatunków ekspansyjnych i inwazyjnych. Jak myślicie – który gatunek jest groźny dla przyrody, a który łagodny?

• archiwalne zdjęcia królików w Australii. Tak wyglądała Australia 150 lat temu, kiedy 24 króliczki zostały wypuszczone na wolność – mając pod dostatkiem pożywienia i nie padając ofiarą drapieżników, bardzo szybko się rozmnożyły. Widzieliście kiedykolwiek tyle królików w jednym miejscu?

• Gra planszowa wraz z regułami gry. Wystarczy wydrukować, chwycić pionki i kostkę i można grać! Kto najszybciej pokona trasę wędrówki wilka Alana?

[tekst: Zuzanna Orzeł, zdjęcia: Witalis Szołtys]