Publikacje towarzyszące wystawie „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu”

Zapraszamy na wernisaż wystawy czasowej „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu”, który odbędzie się 14 sierpnia 2019 roku (środa) o godz. 17.00. Z okazji otwarcia wystawy przygotowaliśmy katalog (również w wersji dla osób niedowidzących) oraz folder. Publikacje będzie można otrzymać bezpłatnie w trakcie otwarcia wystawy. Wydawnictwa przyczynią się do pogłębienia wiedzy o historii powstań śląskich i plebiscytu.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane plakaty i afisze z tego czasu – instrumenty zarówno polskiej, jak i niemieckiej walki plebiscytowej. Pozwoli to przyjrzeć się naturze ówczesnej komunikacji społecznej i zilustrować spektrum dyskusji publicznej, nastrojów i wątków patriotycznych. Wszystkie odnowione i poddane konserwacji plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich uzupełnieniem są inne eksponaty Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, takie jak: odznaczenia, odznaki, sztandary, ulotki, broszury propagandowe, znaczki plebiscytowe, monety czy dokumenty osobiste oraz inne dokumenty i fotografie. Wszystko to obrazuje polską i niemiecką walkę plebiscytową o Górny Śląsk, a także tytułową codzienność Górnoślązaków w tym czasie.

Wystawa wpisuje się w ustanowione przez Województwo Śląskie obchody powstań śląskich. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

otwarcie wystawy: 14 sierpnia 2019 (środa), godz. 17.00
czas trwania:
 14 sierpnia – 31 października 2019
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kurator: dr Przemysław Jagieła
wstęp wolny

więcej informacji o wystawie „Na rozdrożu…Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu”