Wernisaż wystawy „Rewizje 2. Strategie obronności” [FOTO]

Od wczoraj możecie oglądać wystawę czasową „Rewizje 2. Strategie obronności”. Wystawa „Strategie obronności” to druga odsłona cyklu „Rewizje”, czyli pokazów prac z kolekcji sztuki Muzeum Górnośląskiego po 1945 roku w autorskiej reinterpretacji współczesnych, zaproszonych przez kuratorkę, artystek i artystów.

Tym razem z fragmentem historii zmierzyła się bytomska artystka Dorota Hadrian. Jej praca snuje się wokół wystawy zwanej Arsenałem ’55, zorganizowanej w Warszawie w czasie V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów latem 1955 roku. Wówczas pod hasłem „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” eksponowało się 244 twórców, m.in. Marek Oberländer, Alina Szapocznikow, Witold Damasiewicz, Andrzej Wróblewski czy Barbara Jonscher. Symbolem tamtej wystawy stała się niezwykła postawa twórców, nie tylko artystyczna, ale także społeczno-polityczna. W 2019 roku w Bytomiu zastanowimy się, czy ich ówczesne postulaty nadal są ważne w naszym codziennym życiu.

Celem cyklicznych pokazów „Rewizji” jest z jednej strony prezentacja kolekcji sztuki nowoczesnej ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego i przybliżenie zwiedzającym ciekawych zagadnień z historii sztuki, a z drugiej – swego rodzaju gra obiektów historycznych z teraźniejszością i aktualnym spojrzeniem żyjącego artysty.

Trzy pierwsze cykle prezentowane w 2019 roku dotyczą kolejno: sztuki zaraz po II wojnie światowej („Manewry”), działalności artystycznej wokół Arsenału ’55 („Strategie obronności”) oraz związków twórczych na trasie Katowice–Warszawa w latach 60. XX wieku („Katowice–Warszawa–Katowice”).

Czas trwania wystawy: 13 czerwca – 8 września 2019

więcej o wystawie „Rewizje 2. Strategie obronności”

Fotorelację przygotował Witalis Szołtys.