A może oryginalne prezenty „na zajączka”? Skorzystaj z naszej wielkanocnej oferty prezentowej!

Coraz bliżej Wielkanoc, więc i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało skrojoną na miarę naszych miłośników świąteczną ofertę prezentową, a wśród niej dwa wyjątkowe zestawy muzealnych publikacji i gadżetów, które polecamy jako podpowiedź oryginalnego prezentu „na zajączka”.

Zestaw wielkanocny I:
„W rytmie buntu” – teczka z serii „Kolekcjoner” towarzysząca wystawie czasowej, a w prezencie awangardowa ściereczka (do wyboru jeden z czterech motywów)

Teczka „W rytmie buntu” to prezent uszyty na miarę dla koneserów sztuki awangardowej – to przede wszystkim nowy wymiar katalogu sztuki: zgrabna teczka niewielkich rozmiarów, która mieści przekrój twórczości awangardowych artystów międzywojnia ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Buńczuczny i utrzymany w konwencji buntowniczych branżowych pism drukowanych przez artystów własnym sumptem, folder dołączony do teczki obfituje w informacje niezbędne do zrozumienia fenomenu awangardy międzywojennej. Zawarty w nim tekst to rzetelny, pełen faktów i ciekawostek komentarz kuratorki wystawy, Agnieszki Bartków, do tego zjawiska. Gros wiadomości na co dzień trudno zdobyć na własną rękę, w folderze zostały zebrane w jednym miejscu. Trzonem publikacji jest jednak 20 kart z reprodukcjami prac (grafik, akwarel czy pasteli) 20 najznamienitszych twórców tamtego okresu, m.in. Tytusa Czyżewskiego, Witkacego, Zofii Stryjeńskiej czy Stanisława Szukalskiego – robiącego oszałamiającą karierę za sprawą filmu dokumentalnego, wyprodukowanego przez Leonadra DiCaprio, „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski” – oraz członków legendarnego Szczepu Szukalszczyków herbu Rogate Serce, jak Marian Konarski i Stefan Żechowski. Zostały one wzbogacone o obszerne biogramy twórców, zawierające rozmaite smaczki z ich zwariowanego życia. Ekstrawagancka forma i zadziorna szata graficzna doskonale wpisują się w awangardowy rytm buntu.

To niebanalne wydawnictwo uzupełniamy pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników sztuki współczesnej, czyli ściereczką z awangardowym motywem. Ściereczki idealne nie tylko do czyszczenia okularów, ale także do wycierania monitorów tabletów czy smartfonów. Nadrukowany na nich wzór cieszy oczy, a  niewielki rozmiar sprawia, że można je zabrać ze sobą wszędzie, nie martwiąc się o utrudnienia w polu widzenia. Te cztery unikatowe wizerunki są już doskonale znane przyjaciołom Muzeum Górnośląskiego. Do wyboru:
1/ Stanisław Szukalski, „Piesek”, 1916;
2/ The Krasnals (Whielki Krasnal), „Where is Orpheus? Jean Cocteau, Edith Piaf, Jerzy Grotowski” (z serii „Good Fellas”), 2015;
3/ Leon Wyczółkowski, „Portret Chopina” (według Delacroix), 1933;
4/ Giovanni Battista Piranesi, „Antyczna waza marmurowa” (z cyklu „Vasi, candelabri, cippi, sarcofagi, tripodi, lucerne, edormanenti, antichi…”), 1778.

Zestaw w cenie promocyjnej 15,00 zł. Do kupienia również online tutaj.

Zestaw wielkanocny II:
Publikacja „XXX konkurs Górnośląskie kroszonki 2019” + dwie pocztówki wielkanocne GRATIS

Publikacja jest jubileuszowym uhonorowaniem kroszonkarzy, którzy wzięli udział w konkursie na najpiękniejsze kroszonki w województwie śląskim, organizowanego corocznie przez Muzeum Górnośląskie na przestrzeni jego wszystkich edycji. Wydawnictwo zawiera zdjęcia najbardziej interesujących prac z poprzednich edycji konkursu wraz z opisem technik wykonania. Jednak to nie tylko kompendium wiedzy o konkursie i tym wyjątkowym rzemiośle, ale jednocześnie zaskakujący formą gadżet, który z pewnością idealnie będzie prezentował się podczas zbliżającego się wielkanocnego czasu.

Zestaw w cenie promocyjnej 22,00 zł. Do kupienia również online tutaj.