Odkrywanie kultury. Żydowskie zabytki na Górnym Śląsku – relacja ze spotkania w ramach projektu „Judaika” [FOTO]

Dzisiaj, 22 marca 2019 roku, odbyło się spotkanie z Dariuszem Walerjańskim, który opowiedział o żydowskich zabytkach na Górnym Śląsku. Kultura żydowska, szczególnie na Górnym Śląsku, do lat 90-tych XX wieku była praktycznie całkowicie nieznana, traktowana jak kultura narodu, o którym mało już kto pamięta. Ta cząstkowa wiedza i związane z nią dziedzictwo z czasem skazane zostało ponownie na zapomnienie. Dziś odzyskujemy pamięć i wzrok, staramy się zrozumieć, że historia Górnego Śląska bez historii Żydów jest ułomna, kulawa i trudno ją dobrze zrozumieć. Podczas spotkania przedstawione zostały najciekawsze materialne żydowskie zabytki warte osobistego poznania i odkrycia. Dziś o żydowskich mieszkańcach Górnego Śląska przypominają tylko kamienne nagrobki zapisane świętym językiem – celem naszych spotkań jest zapobieganie zapomnieniu. Publiczność dopisała, z czego ogromnie się cieszymy – zwłaszcza z szansy na zainteresowanie młodzieży tą tematyką.

Już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia realizowane w ramach projektu „Judaika”:

Wycinanka żydowska – warsztaty, 7 kwietnia (niedziela), godz. 14.30–16.00

Śladami bytomskich żydów – spacer po Bytomiu, prowadzi: Izabella Kühnel, 13 kwietnia (sobota), godz. 16.00

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Judaika” jest wolny.

więcej o projekcie „Judaika”