Odkrywanie kultury. Żydowskie zabytki na Górnym Śląsku – spotkanie w ramach projektu „Judaika”

„Dopiero kiedy zaczynamy tracić pamięć, choćby po trochu zdajemy sobie sprawę, że pamięć jest istotą całego naszego życia”

Luis Buñuel

Kultura żydowska, szczególnie na Górnym Śląsku, do lat 90-tych XX wieku była praktycznie całkowicie nieznana, traktowana jak kultura narodu, o którym mało już kto pamięta. Ta cząstkowa wiedza i związane z nią dziedzictwo z czasem skazane zostało ponownie na zapomnienie. Dziś odzyskujemy pamięć i wzrok, staramy się zrozumieć, że historia Górnego Śląska bez historii Żydów jest ułomna, kulawa i trudno ją dobrze zrozumieć. Podczas spotkania zostaną przedstawione najciekawsze materialne żydowskie zabytki warte osobistego poznania i odkrycia. Dziś o żydowskich mieszkańcach Górnego Śląska przypominają tylko kamienne nagrobki zapisane świętym językiem. Do wartych poznania należą z pewnością żydowskie zabytki Wielowsi, Mikołowa, Cieszowej, Zabrza, Gliwic czy Bytomia. Wspólnie odpowiemy na pytanie, czym jest dziedzictwo kulturowe naszych małych ojczyzn. Zastanowimy się, czy może one być naszą wizytówką i czy warto je chronić.

więcej o projekcie „Judaika”

data: 22 marca 2019 (piątek), godz. 12.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2