Otwarcie wystawy „Rewizje 1. Manewry” [FOTO]

W środę, 27 lutego 2019 roku, otwarta została wystawa „Rewizje 1. Manewry”. Gości wernisażu powitali wspólnie Iwona Mohl, zastępca dyrektora Muzeum Górnośląskiego, Urszula Mikoś, kuratorka wystawy, wraz z biorącymi w niej udział artystami – Joanną Rzepką-Dziedzic i Karolem Gawrońskim.

Wystawa „Manewry” rozpoczyna tegoroczny cykl „Rewizji”, czyli pokazów prac z kolekcji sztuki po 1945 roku w interpretacji współczesnych artystek i artystów. Dwójka z nich, Karol Gawroński i Joanna Rzepka-Dziedzic, odczytała na nowo kilkanaście prac wybranych przez kuratorkę z magazynów Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego. Odnieśli się oni do przeszłości, filtrując ją przez teraźniejszość. Temat interpretacji: I Wystawa Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948/1949).

Wówczas u boku Marii Jaremy, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna, Erny Rosenstein czy Jadwigi Maziarskiej, których zobaczyć można także na „Rewizjach 1″, swoje prace prezentowali m.in. Jerzy Nowosielski, Alfred Lenica, Janina Kraupe czy Marian Bogusz. A wśród licznych obrazów odnaleźć można było także surrealistyczne fotomontaże Fortunaty Obrąpalskiej oraz niezwykle plastyczne fotografie Zbigniewa Dłubaka.

Dzisiaj ówczesne prace i postulaty zyskują nowy wymiar w aranżacji specjalnie przygotowanej przez współczesnych. Artystów tworzących obecnie i powojennych rewolucjonistów sztuki łączy nie tylko wspólna przestrzeń w muzeum, wizja rzeczywistości czy też podobna kreska, lecz także stan umysłów. Zarówno jedni, jak i drudzy walczą o wolność ekspresji artystycznej, choć dzieli ich prawie 70 lat dystansu. Interesuje ich także sytuacja polityczna, nastroje społeczne i atmosfera panująca w kraju. Tytuł „Manewry” nawiązuje właśnie do nieustannej buntowniczej natury sztuki, permanentnej gotowości do walki z zakazami i nakazami, ale też do chęci przekraczania granic narzucanych przez krytyków, polityków czy nawet kuratorów.

Celem cyklicznych pokazów „Rewizji” jest z jednej strony prezentacja kolekcji sztuki nowoczesnej ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego i przybliżenie zwiedzającym ciekawych zagadnień z historii sztuki, a z drugiej – swego rodzaju gra obiektów historycznych z teraźniejszością i aktualnym spojrzeniem żyjącego artysty.

Trzy pierwsze cykle prezentowane w 2019 roku dotyczyć będą kolejno: sztuki zaraz po II wojnie światowej („Manewry”), działalności artystycznej wokół Arsenału ’55 („Strategie obronności”) oraz związków twórczych na trasie Katowice–Warszawa w latach 60. XX wieku („Katowice–Warszawa–Katowice”).

Fotorelację z wydarzenia przygotował Witalis Szołtys.

czas trwania: 27 lutego–26 maja 2019
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
kuratorka: Urszula Mikoś
konserwacja: Katarzyna Waloszek, Grzegorz Sewroński
projekty graficzne: Anna Foks
korekta językowa: dr Anna Matuszewska-Zator
promocja wydarzenia: Agnieszka Woszczyńska, Marzena Kotyczka

„Rewizje 2. Strategie obronności”
otwarcie wystawy: 13 czerwca 2019 (czwartek), godz. 17.00
czas trwania: 13 czerwca – 8 września 2019
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
kuratorka: Urszula Mikoś

„Rewizje 3. Katowice–Warszawa–Katowice ”
otwarcie wystawy: 19 września 2019 (czwartek), godz. 17.00
czas trwania: 19 września – 29 grudnia 2019
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
kuratorka: Urszula Mikoś

więcej o wystawie „Rewizje 1. Manewry”