Informacje
- Tytuł: Śląskie światy. Fotografie Paula Rothera / Schlesische Welten. Fotografien von Paul Rother
- Autor: Paul Rother
- Rok Wydania: Bytom 2019
- ISBN: 978-83-65786-22-7
Ułamek sekundy, sekunda, może dwie… Charakterystyczny dźwięk migawki aparatu fotograficznego, czas zatrzymuje się w miejscu… Powstaje niepowtarzalne odbicie rzeczywistości utrwalone na kliszy – odcisk autora i chwili, ciągu zdarzeń, historii osobistych, historii obiektów czy piękna otaczającej przyrody. Powstaje konkretny wycinek świata.
Paul Rother – kowal, pasjonat i samouk, niestrudzony piechur i podróżnik. Urodzony w Orzegowie, ale trwale związany z Bytomiem. Przez wiele lat pracował w kuźni kopalni „Hohenzollern” (później: „Szombierki”). Fascynowała go historia, astronomia, geologia, ale przede wszystkim w sposób skrupulatny rejestrował, studiował i dokumentował rzeczywistość za pomocą soczewki aparatu, tworząc własne światy.
Jakie więc są śląskie światy Paula Rothera? To obrazy Śląska i ze Śląska, obrazy czasu, ludzi i miejsc, często tych, których już nie ma. Najwięcej fotografii dotyczy właśnie najbliższej okolicy: rodzinnego Orzegowa, Szombierek, które stały się jego domem na większą część życia, okolic Bytomia. W spuściźnie Rothera nie brak również zdjęć z dalszych wypraw turystycznych. Wszystkie bez wyjątku odbywał po Górnym i Dolnym Śląsku, wytężając wrażliwość społeczną i estetyczną – z aparatem przy źrenicy i notatnikiem w ręku.
Prezentowane w dwujęzycznym albumie fotografie ukazują piękno śląskich krajobrazów i architektury oraz zachwyt nad codziennością: wielopokoleniowe rodziny, roześmiane dzieci, pogodni staruszkowie, kobiety i mężczyźni w czasie pracy i odpoczynku. Odznaczają się przy tym niezwykłą estetyką światła, zatrzymaną w odcieniach czerni i bieli.
„Śląskie światy…” to wyjątkowe świadectwo pasji fotograficznej Paula Rothera, a także przypomnienie wystawy „Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera”, która miała miejsce w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu od 14 maja do 30 września 2016 roku.
Publikacja powstała we współpracy z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wymiary: 25 cm na 29,5 cm; oprawa twarda, tekst w językach polskim i niemieckim, rok wydania 2018