Kalendarz na rok 2019 „Górny Śląsk w dawnej fotografii” – już w sprzedaży!

Koniec 2018 roku zbliża się nieubłaganie. Oczekując wyzwań, jakie przyniesie rok 2019, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało wyjątkowy kalendarz. Klimatyczne, czarno-białe zdjęcia Górnego Śląska są doskonałą okazją do podróży w czasie, do przyjrzenia się z bliska dawnemu Śląskowi i jego mieszkańcom uwiecznionych na nieśmiertelnych fotografiach. Kalendarz jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników historii Górnego Śląska: łączy przeszłość z przyszłością, sprawia, że wśród codziennego zgiełku i pędzącego czasu, odliczając upływające dni, pamiętamy także o naszej historii.

Bohaterami kalendarza są mieszkańcy Górnego Śląska i ich codzienne życie. Na fotografiach znajdziemy mieszkańców Bytomia w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników plebiscytu na Górnym Śląsku w marcu 1921 roku, bytomskich strażaków prezentujących zabytkową przewoźną pompę pożarniczą z 1810 roku na fotografii z początku XX wieku, fotografię ślubną nowożeńców z drużbami w strojach rozbarskich z 1912 roku, wielkanocny wyjazd gospodarzy na modlitwę w polu w Rozbarku w 1936 roku i procesję Bożego Ciała na Scharleyer Strasse (obecnie ulica Witczaka) w latach 20. XX wieku, a nawet młode dziewczęta pozujące przy samochodzie w latach 20. XX wieku.

Na kartach kalendarza odnajdziemy także mieszkańców Siemianowic Śląskich i fotografa Piotra Soidę z siostrą Zofią w pracowni fotograficznej, założonej w 1890 roku na zdjęciu z 1910 roku. Przenieść się też można do Katowic i obejrzeć na zdjęciu teatrzyk amatorski Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej z Janowa w 1936 roku. Dawne Gliwice reprezentuje piekarnia z początku XX wieku, a Chorzów – wnętrze sklepu z 1919 roku. Są też górnośląskie kucharki w kuchni zakładowej (lata 1918–1939). Mieszkańców Piekar Śląskich z pewnością zainteresuje fotografia inscenizacji męki i śmierci Chrystusa w Wielki Piątek na fotografii z 1901 roku. Pojawia się także Góra Świętej Anny w latach 20. XX wieku z pierwszym snopem z zatkniętym krzyżem.

Kalendarz w formacie 42 cm x 30 cm można nabyć w cenie 14 zł w kasach Muzeum Górnośląskiego przy pl. J. III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34 oraz online. Czeka pierwszy nakład – to jedynie 300 egzemplarzy!

karta tytułowa: Mieszkańcy Bytomia w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników plebiscytu na Górnym Śląsku. Bytom, ulica Piekarska (w tle gmach poczty), marzec 1921 roku.
styczeń 2019: Pracownia fotograficzna, założona w 1890 roku. Na zdjęciu fotograf Piotr Soida z siostrą Zofią. Siemianowice, 1910 rok.
luty 2019: Fotografia ślubna nowożeńców z drużbami w strojach rozbarskich. Fot. Rudolph Kessel, Bytom, 1912 rok.
marzec 2019: Wielkanocny wyjazd gospodarzy na modlitwę w polu. Bytom-Rozbark, 1936 rok.
kwiecień 2019: Inscenizacja męki i śmierci Chrystusa w Wielki Piątek. Piekary Śląskie, 1901 rok.
maj 2019: W piekarni. Okolice Gliwic, początek XX wieku.
czerwiec 2019: Procesja Bożego Ciała na Scharleyer Strasse (obecnie ulica Witczaka). Bytom-Rozbark, lata 20. XX wieku.
lipiec 2019: Pierwszy snop z zatkniętym krzyżem. Góra Świętej Anny, lata 20. XX wieku.
sierpień 2019: Młode dziewczęta pozują przy samochodzie. Bytom, lata 20. XX wieku.
wrzesień 2019: Wnętrze sklepu. Chorzów, 1919 rok.
październik 2019: Bytomscy strażacy prezentują zabytkową przewoźną pompę pożarniczą z 1810 roku. Fotografia z początku XX wieku.
listopad 2019: Kucharki w kuchni zakładowej. Górny Śląsk, lata 1918–1939.
grudzień 2019: Teatrzyk amatorski Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Katowice-Janów, 1936 rok.