VI Międzynarodowa Konferencja Kresowa „Granice wolności – granice Niepodległej 1918–1922” towarzysząca wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie”

To już szósta odsłona Międzynarodowej Konferencji Kresowej, której organizatorem jest Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. W tym roku konferencja towarzyszy wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie”, wpisując się jednocześnie w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Współorganizatorami konferencji są także Muzeum Niepodległości w Warszawie i Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Konferencja ma na celu przybliżenie rzadziej dotąd penetrowanych i popularyzowanych aspektów historii II RP, ale jednak wciąż obecnych w pamięci społecznej i współczesnym dyskursie naukowym. Interdyscyplinarne i wieloaspektowe przedstawienie tematyki będzie miało na uwadze kształtowanie się państwa polskiego i jego granic (na zachodzie, na wschodzie, na południu i na północy), w odniesieniu do perspektyw: politycznej, historycznej, socjologicznej, kulturalnej oraz poprzez recepcję tego okresu w pamięci kolejnych pokoleń. Konferencja ma stać się okazją do przedstawienia wyników prowadzonych badań oraz wymiany opinii przedstawicieli placówek naukowych i kulturalnych z Polski i zagranicy.

komitet organizacyjny konferencji:
dr hab. Maciej Fic (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Historii)
dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie)
dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości)

organizatorzy:
Muzeum Górnośląskie
Muzeum Niepodległości
Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

data: 20 listopada 2018 (wtorek), godz. 9.00–18.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
wstęp wolny

 

więcej o VI Międzynarodowej Konferencji Kresowej „Granice wolności – granice Niepodległej 1918–1922”

program VI Międzynarodowej Konferencji Kresowej „Granice wolności – granice Niepodległej 1918–1922”

więcej o wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”

katalog towarzyszący wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”