Nowość w ofercie lekcji muzealnych – lekcje okolicznościowe z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

W związku z dużym zainteresowaniem tematyką niepodległościową przygotowaliśmy ofertę specjalną, dostosowaną do wszystkich grup wiekowych. Lekcje dla najmłodszych prowadzone będą przez cały rok szkolny 2018/2019, natomiast zajęcia dla starszych dzieci dostępne są w czasie trwania wystawy „100 x 100. Nasze Stulecie”.

Temat zajęć dla najmłodszych brzmi „Mała i duża ojczyzna”.

Uczestnicy dowiedzą się, jak powstawał nasz kraj, co wspólnego mają ze sobą wszyscy Polacy, a także czym zajmowali się kiedyś rycerze i po co stawiano mury. Na zajęciach najmłodsi nauczą się odróżniać region od kraju i poznają zwyczaje znane wszystkim Polakom. Zajęcia zakończą się wykonaniem wspólnej pracy, uczestnicy odwiedzą trzy stałe wystawy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Lekcja dostosowana jest do dwóch grup wiekowych.

Koszt zajęć:

Dzieci w wieku przedszkolnym: 30 zł od grupy + 3 zł od dziecka za zakup karty pracy (książeczka edukacyjna „Etnografika”).

Dzieci klas 1–3: bilet wstępu do muzeum 5 zł od ucznia  + 30 zł za lekcję.

Starsze grupy zapraszamy na lekcje muzealne pod tytułem „Historia jednego przedmiotu. 100 x 100”.

Zajęcia na wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie” nie są klasycznym wykładem z chronologicznym przedstawieniem dziejów ostatnich stu lat. Podczas zajęć uczestnicy skupią się na roli zwyczajnego przedmiotu jako świadka historii. Przedmiot ten zyskuje status symbolu czy „kapsuły pamięci”, poprzez kontakt z nim w pewien sposób „dotykamy” minionego czasu. Nasza lekcja zatem staje się wykładem o pamięci, upływającym czasie i zmianach, jakie przynosi. A także o tym, że każdy z nas każdego dnia staje się częścią historii – chociaż w danej chwili nie można orzec jak bardzo znaczącą. W ten sposób uświadamiamy młodzież, iż ona sama jest ważnym fragmentem tego stulecia i historii, która dzieje się każdego dnia.

Koszt zajęć:

Bilet wstępu do muzeum na wystawy czasowe: 5 zł od ucznia + 30 zł za lekcję.

Zapisy: +48 32-281-82-94 w. 127.

Po pełną ofertę lekcji muzealnych organizowanych w Muzeum Górnośląskim zapraszamy do zakładki EDUKACJA oraz LEKCJE MUZEALNE.

więcej o wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”

katalog towarzyszący wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”