Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Górnośląskim

Muzeum Górnośląskie po raz kolejny angażuje się w Europejskie Dni Dziedzictwa. To wielkie święto zabytków i tradycji regionów, odbywające się w dniach 8–9 oraz 15–16 września 2018 roku w całym kraju. Tegoroczna, już 26. edycja EDD, inspirowana jest 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i towarzyszy jej hasło „Niepodległa dla wszystkich”. Dwa wrześniowe weekendy to tysiące bezpłatnych ciekawych wydarzeń, rozbudzających zainteresowanie społeczności lokalnych odkrywaniem bogactwa własnego regionu oraz służące poznawaniu tradycji i kultury. To także część Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, zainicjowanego przez Komisję Europejską. A odkrywanie wspólnego europejskiego, polskiego i śląskiego dziedzictwa oraz świadomość dorobku przeszłych pokoleń nie tylko umożliwia zrozumienie przeszłości, ale i pozwala zdefiniować teraźniejszość i przyszłość.

Muzeum Górnośląskie przygotowało dwie propozycje, związane z wystawą czasową „100 x 100. Nasze Stulecie”: dla starszych – oprowadzanie z kuratorem „Dziedzictwo górnośląskie – dziedzictwo europejskie. W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości” (w niedzielę, 9 września 2018 roku, o godz. 12.30) , a dla młodszych – warsztaty rodzinne „Na baczność ze sztuką” (w sobotę, 15 września, o godz. 12.30). Trzecie wydarzenie jest idealne dla miłośników historii Bytomia, ale zachwyci też pasjonatów techniki – spotkanie autorskie wokół filmu „Historia i teraźniejszość EC Szombierki (w niedzielę, 9 września 2018 roku, o godz. 16.00).

więcej o Europejskich Dniach Dziedzictwa

więcej o wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”

katalog towarzyszący wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”

więcej o filmie „Historia i teraźniejszość EC Szombierki”