Co z tą Odrą? – spotkanie z cyklu „Śląsk w kontekście” w ramach projektu „Wakacje nad Odrą” [FOTO]

Za nami kolejne spotkanie z rzeką w tle. W czwartek, 2 sierpnia 2018 roku, gościliśmy Ewę Owczarek-Nowak, Zastępcę Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, i wspólnie zastanawialiśmy się, co z tą Odrą: jak zmienił się jej obraz, w jaki sposób człowiek wpływa na rzekę i jak ona sama modyfikuje bieg historii ludzi mieszkających w jej dorzeczu. Spojrzeliśmy na wyjątkową bohaterkę „Roku Odry – Rzeki Pozytywnej Energii”, będącą rzeką, która łączy, fascynuje i inspiruje, bo to rzeka współpracy i rozwoju. Rozmawialiśmy o wielkich szansach, jakie niesie – o jej rekreacyjnej i transportowej roli, a także o blisko tysiąckilometrowej drodze rowerowej biegnącej wzdłuż jej brzegu!

Spotkanie z cyklu „Śląsk w kontekście” odbyło się w wakacyjnym klimacie: o Odrze rozmawialiśmy nad Odrą, wychodząc w plener (w podcieniach gmachu przy pl. Jana III Sobieskiego 2, które od lipca zamieniły się w rozlewisko rzeki) w iście letnim otoczeniu – na specjalnie przygotowanych leżakach i przy łyku chłodnej wody z cytryną podanej w szklankach.

Przez wiele lat Odra stanowiła bacznie strzeżoną granicę, izolującą państwa nad nią leżące i utrudniającą rozwój funkcji turystyczno-rekreacyjnych rzeki. Dziś ten obraz gwałtownie się zmienia. Miasta i gminy nadodrzańskie zintegrowały się wokół zagadnień związanych z Odrą. Powstają stowarzyszenia, organizowane są spływy flisackie, festyny, rekonstrukcje historyczno-obyczajowe odtwarzające dawne zwyczaje. Rzeka na powrót stała się przyjazna ludziom.

To już siódme spotkanie, kolejna część projektu „Wakacje nad Odrą w Muzeum” – cyklu spotkań dla dorosłych i warsztatów dla najmłodszych. W ramach projektu dzięki specjalnie przygotowanym zadaniom można wziąć udział w rodzinnej zabawie i poznać walory przyrodniczo-turystyczne i historyczne rzeki, można posłuchać o jej turystyczno-rekreacyjnej roli, a także dowiedzieć się czegoś nowego na temat zagadnień przyrodniczych i ekologicznych oraz na temat malowniczości krajobrazu, będącego natchnieniem dla artystów. Jeśli bowiem wakacje, to tylko nad Odrą w Muzeum Górnośląskim!

Muzeum Górnośląskie dołączyło do inicjatywy Sejmiku Województwa Śląskiego, ustanawiającego rok 2018 „Rokiem Odry – Rzeki Pozytywnej Energii”, pokazującej Odrę jako rzekę wielkich szans i atut regionu, a także podkreślającej jej wyjątkowy charakter. Czas, żeby wydobyć z niej to, co najlepsze, bo wiele z odrzańskich perełek wciąż czeka na odkrycie! „Rok Odry – Rzeki Pozytywnej Energii” to również część Samorządowego Roku Rzeki Odry, w który zaangażowane są samorządy województw nadodrzańskich – poza województwem śląskim także województwa: opolskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

więcej o projekcie „Wakacje nad Odrą”

„Co z tą Odrą?” – spotkanie z cyklu „Śląsk w kontekście” w ramach projektu „Wakacje nad Odrą”